Zakaz handlu dla ZTE w USA to większy problem. Qualcomm straci na tym setki milionów dolarów

Możecie wierzyć albo i nie, ale ZTE jest jednym z największych dostawców smartfonów na rynek amerykański. Zajmuje tam czwarte miejsce, zaraz po Apple, Samsungu i LG. Pozycja chińskiego producenta wynika głównie z tego, że oferuje on całkiem niezłe smartfony w świetnych cenach. Dla ZTE tłuste lata jednak się skończyły wraz z zakazem handlu na terytorium USA, a straty finansowe z tego tytułu będzie liczyć też Qualcomm. 

ZTE ma spory problem. Nie może już kupować w Stanach Zjednoczonych podzespołów i oprogramowania, co właściwie uniemożliwia firmie rozwój na rynku smartfonów w tym kraju. Odkąd Chińczycy złamali jedną z licznych blokad handlowych nałożonych na Iran, służby bezpieczeństwa USA baczniej przyglądają się poczynaniom ZTE. Przedsiębiorstwo, nie wywiązując się z wszystkich postanowień komisji powołanej w celu zbadania sprawy, zostało ukarane zakazem działalności handlowej.

Problem ZTE jest tym większy, że producent smartfonów będzie musiał pożegnać się z jakąkolwiek współpracą z Google. Android jest prawie że nierozerwalnie związany z usługami giganta z Mountain View, zwłaszcza na rynku amerykańskim. Nie ma więc opcji, żeby urządzenia ZTE się tam utrzymały.

Sekretarz Handlu, wydając zakaz dla ZTE, zatamował też przypływ pieniędzy od tego producenta do krajowych firm zajmujących się sprzedażą podzespołów wykorzystywanych w smartfonach Chińczyków. Szacuje się, że ZTE odpowiada za globalną podaż 65 milionów smartfonów w ciągu roku. Różne statystyki informują, że w 50-65% są to urządzenia z procesorami Snapdragon, które produkuje amerykański Qualcomm.

Producent mobilnych procesorów może stracić do 25 dolarów na jednym układzie niesprzedanym ZTE. Daje to prawie pół miliarda dolarów potencjalnych strat Qualcomma w skali roku. Nie dość więc, że decyzja izby handlowej USA zaszkodziła samej chińskiej firmie, nad czym płakać się pewnie w Ameryce nie będzie, to zachwiała finansami giganta sprzedającego jej podzespoły.

Zakładam, że nastroje w Qualcommie od kilku dni nie są zbyt optymistyczne. Co prawda nie jest to dla firmy sprawa typu „być albo nie być”, ale brak 500 milionów dolarów na koncie na pewno ktoś zauważy.

https://www.tabletowo.pl/2018/04/16/zte-ban-w-usa-zakaz-handlu/

źródło: Reuters przez PhoneArena