Mozilla wypuściła betę Firefoxa dla „dotykowego” Windowsa 8

Firefox-for-Windows-8-croped

Dobra wiadomość dla posiadaczy tabletów/hybryd (i „okolic”) z dotykowym Windowsem 8, bowiem od dzisiaj można już ściągnąć i przetestować Firefoxa stworzonego z myślą o tych urządzeniach. Wreszcie entuzjaści Firefoxa nie będą ograniczeni tylko do wersji desktopowej i będą mogli obsługiwać swoją ulubioną aplikację za pomocą dotykowych gestów.

Oczywiście ta wersja Firefoxa wykorzystuje interfejs Metro UI i wszystkie jego dobrodziejstwa. Mamy tu ekran startowy ze znanymi już kafelkami, na którym wyświetlane są najczęściej odwiedzane strony, historia przeglądania oraz zakładki. Wspomnianą już obsługę gestów, w tym „szczypanie” ekranu, jest również przyciąganie do wybranej krawędzi ekranu.

Brakuje, natomiast, kilku istotnych narzędzi, np. trybu prywatnego. Niemniej wszystko co potrzeba do przeglądania internetu jest, a ponieważ to wciąż beta, jest szansa, że Mozilla dorobi kilka brakujących funkcji przed wydaniem oficjalnym.

Niestety nie ma róży bez kolców. Aktualne wydanie wymaga instalacji przeglądarki w trybie desktopu, ustawienie jej jako domyślniej i przełączenie do trybu Metro. Tak więc posiadacze Windowsa RT mogą zapomnieć, przynajmniej na razie, o przetestowaniu tego wydania. Miejmy jednak nadzieję, że Mozilla szybko uzupełni te braki.

Betę nowego Firefoxa można ściągnąć stąd: http://www.mozilla.org/pl/firefox/beta/.

Źródło