Mozilla pracuje nad Firefoxem dla Windows 8 z Metro

Jeżeli rozważacie zakup tabletu z Windows 8 (gdy urządzenia te wylądują już na półkach sklepowych), lecz nie jesteście pewni, czy Wasza ulubiona przeglądarka internetowa, Mozilla Firefox, będzie na nim działać, mamy dobrą wiadomość – będzie. W tym tygodniu Mozilla przedstawiła swoje plany, które zakładają stworzenie specjalnej wersji Firefoxa dedykowanego systemowi Windows 8 z interfejsem Metro. Aplikacja zostanie oparta na silniku open-source o nazwie Gecko, będzie wykorzystywała możliwości dotykowej nakładki graficznej Microsoftu oraz mieć wsparcie dla Awesomebar, zakładek oraz kart.

Pierwsze szczegóły na temat Mozilli Firefox na Windows 8 zostaną udostępnione w drugim kwartale 2012 roku, wraz z wersją demo aplikacji. Co ciekawe, istnieje prawdopodobieństwo, że przeglądarka zostanie wyposażona w „live tile”, czyli widget pulpitu zawierający ważne dla użytkownika informacje aktualizujące się, gdy aplikacja jest zamknięta. Funkcja kafelków jest charakterystyczna dla interfejsu Microsoft Metro i bardzo cieszy nas fakt, że dostęp do niej będą miały aplikacje zewnętrzne.

Jak zapowiedziano, Windows 8 na ARM nie będzie miał wtyczki Flash. Choć nie mamy pewności, że Microsoft pozwoli twórcom aplikacji zewnętrznych na jej instalację, Mozilla Firefox może stać się pozycją obowiązkową dla tych internautów, którzy chcą cieszyć się pełną zawartością stron WWW.

via The Verge