Firefox Monitor poinformuje Cię, kiedy ktoś ukradnie Twoje dane logowania

W dobie wszechobecnej i coraz bardziej powszechnej cyberprzestępczości, jesteśmy szczególnie narażeni na kradzież naszych prywatnych, poufnych danych przez hakerów. Nic więc dziwnego, że do naszej codziennej aktywności w sieci podchodzimy z coraz większą ostrożnością. Pomóc chce nam również Mozilla poprzez swoją nową usługę – Firefox Monitor.

Firefox Monitor pozwoli na sprawdzenie, czy nasza prywatność nie została naruszona w trakcie rozmaitych incydentów związanych z kradzieżą danych, które mają miejsce każdego roku, o ile nie dnia, w sieci. We wspomnianej usłudze można się dodatkowo zarejestrować i zyskać dzięki temu dostęp do powiadomień o naruszeniach udostępnianych w czasie rzeczywistym.

Usługa od Mozilli jest efektem współpracy z serwisem Have I Been Pwned, który w podobny sposób dba o bezpieczeństwo użytkowników już od niemal pięciu lat. Bada on ujawnione przecieki danych i sprawdza, czy znajduje się w nich nasz adres e-mail, który może sugerować obecność innych informacji, zwłaszcza tych potrzebnych do logowania. Dzięki owej współpracy istnieje szansa na spopularyzowanie usługi oraz zwiększenie świadomości internautów w kwestii zagrożeń, jakie mogą czyhać na nich w sieci.

W tym miejscu warto wspomnieć, że korzystanie z usługi Firefox Monitor będzie najbardziej efektywne  jeśli będziemy na co dzień pamiętać o zasadzie bezpiecznego hasła i nie będziemy ustawiać jednolitego zabezpieczenia dla całości naszej egzystencji w internecie. W przeciwnym razie, każdy atak na któreś z naszych kont sieciowych może poważnie zagrozić wszystkim pozostałym.

Firefox to nie jedyna przeglądarka, która dba o bezpieczeństwo naszych danych. Całkiem niedawno, wraz z debiutem Chrome 69, Google wprowadziło do swojego produktu generator haseł, aby pomóc użytkownikom w odpowiednim zabezpieczeniu swoich kont sieciowych. Dodatek taki można zaimplementować także Firefoxowi dzięki LastPass lub 1Password.

https://www.tabletowo.pl/2018/07/25/google-spowalnia-youtubea-w-edge-i-firefoxie/

Obecnie trwają prace nad rozwiązaniem problemu zabezpieczania kont internetowych samym hasłem. Jedną z lansowanych w tym przypadku metod jest standard WebAuthn, którego zadaniem ma być umożliwienie użytkownikom wygodniejszego logowania się do kont przy użyciu bezpiecznych metod, takich jak biometria i tokeny USB. Miejmy nadzieję, że w perspektywie niedalekiej przyszłości problem ataków na nasze konta sieciowe właśnie poprzez łamanie haseł zostanie całkowicie zażegnany.

Źródło: The Verge