Moje ING
Moje ING (źródło: ING Bank Śląski)

Efekty PSD2: ING udostępnia podgląd kont w innych bankach

Kilka miesięcy temu opisywaliśmy zmiany, które przyniesie wdrożenie do polskiego porządku prawnego zapisów dyrektywy PSD2. Od tego momentu banki, w zdecydowanej większości, wcieliły jej postanowienia w zakresie dwuetapowego logowania do bankowości internetowej. Teraz ING Bank Śląski, jako pierwszy bank w Polsce, oferuje w aplikacji – Moje ING – możliwość podglądu kont i kart prowadzonych przez inne banki.

Możliwość, którą swoim klientom udostępniło ING, wynika z zapisu PSD2 dotyczącego AIS (Account Information Service). Zgodnie z nim, banki zostały zobowiązane do wzajemnego udostępnienia swoich API w taki sposób, by dane o prowadzonych rachunkach mogły zostać udostępnione na zewnątrz – na przykład w bankowości internetowej innego banku.

Reklama

Z perspektywy klienta takie rozwiązanie to spore ułatwienie – będzie mógł szybciej kontrolować swoje finanse, gdyż zamiast logować się do kilku systemów internetowych czy aplikacji mobilnych, wystarczy przeglądnięcie jednej, agregującej dane ze wszystkich banków. Interfejsy tych aplikacji często różnią się między sobą, a dzięki wzajemnemu udostępnieniu danych użytkownik wybierze ten, w którym przeglądanie danych będzie najwygodniejsze.

Źródło: ING Bank Śląski

Otwarta bankowość to zaproszenie do świata nowoczesnych finansów. Chcemy stale ułatwiać bankowanie naszym klientom i dlatego udostępniliśmy podgląd kont i kart z różnych banków w jednym miejscu, w Moim ING. Już dziś nasi klienci mogą testować z nami nową usługę. To ogromna oszczędność czasu i wygoda w przypadku posiadania kont lub kart w kilku bankach. Wystarczy jedno spojrzenie na ekran telefonu, aby wiedzieć wszystko o swoich codziennych finansach.

Marcin Giżycki, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego

Obecnie rozwiązanie proponowane przez ING obejmuje tylko dwa banki – mBank oraz Millenium Bank. Lista będzie jednak sukcesywnie rozwijana w przyszłości.

Usługa wglądu w dane z innych banków świadczona jest bezpłatnie. Do decyzji klienta pozostaje komu, jakie konta i w jakim zakresie zostaną udostępnione dane. Przekazywanie ich odbywa się ściśle według wytycznych PSD2 przy wykorzystaniu nowoczesnych mechanizmów ochrony, dzięki którym cały proces przebiega z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. 

Źródło: ING Bank Śląski

Otwarta bankowość to obowiązek wynikający bezpośrednio z przepisów prawa, dlatego w najbliższym czasie możemy spodziewać się udostępnienia podobnych usług przez inne banki.

Więcej informacji na temat nowej usługi znaleźć można na stronie ING Banku Śląskiego (link w źródłach). Znajdują się na niej także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Czytelników, którzy korzystają z Moje ING, zachęcamy do dzielenia się spostrzeżeniami z testowania nowej funkcjonalności aplikacji w komentarzach.

Źródło: informacja prasowa, ING