MODujemy: rootowanie Samsunga Galaxy Note 10.1

MODujemy: rootowanie Samsunga Galaxy Note 10.1

Witam wszystkich. Zauważyłem, że po ostatnim artykule, który dotyczył modowania tabletu Samsung Galaxy Note 10.1 zainteresowanie tematem było bardzo duże, więc postanowiłem opisać jedną z metod rootowania Note’a. Poniższą metodą można zastosować do modeli GT-N8000,GT-N8010 i GT-N8013.

Istnieją dwie metody wgrywania roota: pierwsza z użyciem tylko programu Odin, druga – przez recovery.

Ja skupię się właśnie na tym drugim sposobie, ponieważ jest może troszkę dłuższy, ale przede wszystkim bezpieczny i oprócz roota nasz tablet będzie bogatszy o ClockWorkMod Recovery, w skrócie: recovery. Recovery jest potężnym narzędziem używanym przez zwykłych użytkowników, jak i również przez bardzo zdolnych deweloperów – w żargonie mówi się o nich „kucharze”. O recovery napiszę innym razem, dzisiaj skupimy się na rootowaniu.

Zanim przystąpimy do czegokolwiek, musimy ściągnąć i zainstalować sterowniki USB, aby komputer „widział” nasz tablet. Po instalacji sterowników ściągamy paczkę, która zawiera trzy podstawowe pliki: CWM-SuperSU czyli root, HighonAndroidv1CWMRecoveryGTN8000.tar – to jest właśnie recovery oraz Odin – aplikacja służąca również do wgrywania roota, recovery oraz przede wszystkim „stock roms”, czyli oficjalnych aktualizacji od Samsunga. Zawsze wszystkie pliki wgrywane przez Odina mają rozszerzenie tar.

Po zainstalowaniu sterowników i Odina na komputerze, podłączamy tablet do PC.Komputer widzi go jako dysk, w pamięci głównej tabletu tworzymy sobie folder X i kopiujemy tam plik z paczki CWM-SuperSU.

Zaczynamy:

1.Wyłącz tablet i wejdź w „download mode” – zrobimy to trzymając jednocześnie guzik głośności na minus i guzik do włączania/wyłączania aż na ekranie pojawi się komunikat z prośbą o potwierdzenie wejścia w tryb „download”, wtedy wciskamy guzik głośności na plus.

MODujemy: rootowanie Samsunga Galaxy Note 10.1

MODujemy: rootowanie Samsunga Galaxy Note 10.1

2. Jak jesteśmy już w „download mode” to teraz na komputerze odpalamy aplikację Odin v3.

Po odpaleniu Odina podłączamy tablet kablem USB (oczywiście sterowniki i Odina zainstalowaliśmy wcześniej).

Po podłączeniu tabletu na ekranie komputera w pierwszym okienku pojawi się napis „added” na żółtym tle – to dobrze tak właśnie ma być.

3. Teraz w oknie programu Odin klikamy na PDA, wybieramy plik z paczki HighonAndroidv1CWMRecoveryGTN8000.tar i klikamy na start. Odin zacznie flashować nam „recovery” – jak ukończy to u góry w okienku pojawi nam się zielony napis PASS.

Pamiętajmy, aby oprócz wyżej wymienionych czynności, nic nie zmieniać w aplikacji Odin.

Tablet nam się automatycznie zrestartuje, teraz już możemy odpiąć kabel i tym oto sposobem mamy już wgrane „recovery”.

MODujemy: rootowanie Samsunga Galaxy Note 10.1

MODujemy: rootowanie Samsunga Galaxy Note 10.1

MODujemy: rootowanie Samsunga Galaxy Note 10.1

4. Aby wejść w „recovery” wyłączamy tablet i cały czas wciskamy guzik głośności na plus i guzik włączania/wyłączania. Jak tylko tablet się włączy, to przytrzymujemy sam guzik głośności na plus.

5. W recovery wybieramy „install zip from sdcard”, teraz nawigujemy do naszego folderu X, w którym mamy plik CWM-SuperSU, wybieramy i potwierdzamy. Po instalacji wybieramy „go back” i „reboot system now”.

Zrobione, mamy wgrane recovery i mamy zrootowany tablet – teraz możemy używać takich aplikacji jak titanium backup, root manager, setcpu i masę innych które wymagają roota.