Minuum: minimalistyczna klawiatura dla systemu Android

Stworzenie wygodnej klawiatury przeznaczonej do współpracy z ekranami dotykowymi to cel, który stawia przed sobą coraz większa ilość deweloperów. Niestety, jak na razie nikomu nie udało się stworzyć produktu, który usatysfakcjonowałby większość użytkowników i stał się nowym standardem. Czy Minuum, nowa wirtualna klawiatura autorstwa firmy Whirlscape, ma jakiekolwiek szanse zmienić obecną sytuację? Raczej nie, ale trzeba przyznać, że jest na dobrej drodze.

Twórcy Minuum uznali bowiem, że nie ma sensu usilnie trwać przy układzie klawiszy znanym jeszcze z maszyn do pisania, gdyż zajmuje on tylko cenne miejsce na ekranie, a w żaden sposób nie ułatwia nam zadania. Zamiast tego ścisnęli oni litery tak by zmieściły się w jednej linii, zachowując przy tym podobieństwo do znanego wszystkim układu QWERTY. Celem projektu jest więc zachowanie jak największej trafności odgadywania słów przy bardzo niedokładnym sposobie wprowadzania tekstu, co raczej nie przypadnie do gustu wielu spośród potencjalnych użytkowników. Minuum znajduje się obecnie w fazie testów beta, w których mogą wziąć udział osoby które wsparły projekt na platformie Indiegogo, oraz te które zapiszą się do testów na jego oficjalnej stronie.

Nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie Minuum trafi do szerszego grona użytkowników, ani czy będzie dostępna za darmo. Wiadomo jednak, że twórcy nie chcą ograniczać się jedynie do systemu Android.