Mikrobiolodzy zalecają codzienne czyszczenie smartfona, ponieważ gromadzi się na nim mnóstwo groźnych bakterii | Tabletowo.pl

Mikrobiolodzy zalecają codzienne czyszczenie smartfona, ponieważ gromadzi się na nim mnóstwo groźnych bakterii

Dołącz do dyskusji 0

Nasze dłonie, mając każdego dnia kontakt z różnymi powierzchniami i rzeczami, stają się siedliskiem ogromnej ilości przeróżnych i czasem bardzo groźnych dla naszego zdrowia bakterii i wirusów. Część z nich przenoszona jest na smartfony, ale ich – w przeciwieństwie do rąk – tak często nie czyścimy. A to błąd.

Ponad połowa posiadaczy smartfonów sprawdza swój telefon kilka razy każdej godziny. Przeciętny użytkownik robi to 46 razy każdego dnia. W przypadku młodych osób liczba ta wzrasta i trudno nie zauważyć, że ta grupa praktycznie nie wypuszcza swojego urządzenia z rąk.

Za każdym razem, gdy sprawdzamy smartfon, przenosimy na niego mikroby, znajdujące się na naszych dłoniach. Codziennie mamy kontakt z różnymi powierzchniami i rzeczami, których dotykali inni i na których gromadzą się niezliczone ilości różnych bakterii i wirusów. Łatwo więc sobie wyobrazić, co może znajdować się na naszych rękach.

Dlatego też Philip Tierno, mikrobiolog i patolog na New York University School of Medicine zaleca, aby codziennie czyścić swój smartfon (sam tak też robi). Badania bowiem wykazały, że wiele typów bakterii i wirusów, które normalnie bytują m.in. na skórze, w drogach oddechowych czy – uwaga – w fekaliach gromadzi się na powierzchni urządzenia.

Wiele z nich jest potencjalnie niegroźnych, ale uczeni znaleźli również przypadki pojawienia się pałeczek okrężnicy (E. Coli), gronkowca złocistego opornego na metycylinę czy paciorkowców, a to tylko kilka z wielu przykładów. Zwykle kontakt z pojedynczym (lub małą ilością) patogenu nie wywoła choroby, jednak są takie przypadki (na przykład Norowirusy), że i taka ilość będzie wystarczająca, aby rozwinęła się choroba.

Dlatego tak ważne jest, aby przynajmniej raz dziennie przeczyścić smartfon. Wystarczy użyć ściereczki z mikrofibry, która usuwa większość zarazków. Można też użyć środków czyszczących, dostępnych w różnych sklepach i przeznaczonych do tego celu.

*Na zdjęciu wyróżniającym Samsung Galaxy S7 Edge

Źródło: Tech Insider

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Mediaexpert - przeceny!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona