fot. MSPoweruser

Microsoft stawia na większą integrację pomiędzy Androidem i Windowsem. Aplikacja Twój Telefon zacznie mieć sens

Coroczne wydarzenie Surface Event w Nowym Jorku już za nami. Microsoft pokazał odświeżoną linię swoich topowych produktów z linii Surface, o czym przeczytacie więcej w artykule Grzegorza. Nie obyło się jednak bez zaskoczeń, bo w zasadzie co roku koncern z Remond trzyma jakiegoś asa w rękawie. Tym razem była to całkowicie nowa linia produktów – słuchawki Surface, ale też nowe funkcje dotyczące systemu Windows 10.

Pierwsza niespodzianka pojawiła się już na początku konferencji. Microsoft ogłosił publikację najnowszej wersji Windows 10 October Update, czyli aktualizacji październikowej, jeszcze w dniu wczorajszym. Do Polski trafiła ona we wczesnych godzinach porannych i instaluje się nadzwyczaj sprawnie. Najważniejsze nowości to aplikacja Twój Telefon, obejmująca szybką synchronizację ostatnich 25 zdjęć ze smartfona oraz możliwość odbierania i wysyłania wiadomości tekstowych.

Reklama

Druga niespodzianka to nowa wersja nakładki na ekran główny Microsoft Launcher. Wygląda nie tylko lepiej, ale też obejmuje synchronizację z funkcją systemową Windows 10 – Widokiem Zadań (Timeline). Wprowadzono także nowe efekty wizualne i układ treści. Timeline pozwoli na synchronizację przeglądanych treści zarówno na pecetach, jak i smartfonach, w tym np. podgląd tych samych, otwieranych stron www.

Trzecia zaprezentowana nowość to nowe funkcje wspomnianej wcześniej aplikacji Twój Telefon. Aplikacja (w pełnej wersji) debiutuje w wersji październikowej systemu. Jednak to nie koniec nowości. Prawdopodobnie już na wiosnę przyszłego roku aplikacja pozwoli na tzw. phone mirroring, czyli możliwość wyświetlania całej zawartości telefonu z Androidem na ekranie Windows 10 i np. odbierania połączeń z WhatsApp.

I teraz nazwa „Twój Telefon” nabiera sensu. Dzięki aplikacji będziemy mieli dostęp nie – tak jak teraz – tylko do kilku ostatnich zdjęć i SMS-ów, ale do wszystkich aplikacji wraz z możliwością obsługi smartfona na ekranie peceta. Brzmi nieźle? Dla mnie tak.

Dodatkowo Microsoft w edycjach preview Skype testuje integrację tego komunikatora z klientem sms. Nie działa to na razie najlepiej, ale pokazuje kierunek i wizję rozwoju systemu. Po upadku Windows 10 Mobile koncern z Redmond stawia na jak największą integrację z Androidem.

Czy zobaczymy więc nowe smartfony działające na Androidzie One z nakładką Microsoft Launcher? Raczej nie, bo wszystkie fabryki w Wietnamie, zajmujące się produkcją Lumii, zostały sprzedane Foxconowi, podwykonawcy HMD Global. Microsoft opuścili też, albo zostali zwolnieni, wszyscy najważniejsi ludzie odpowiedzialni za rozwój sprzętu w tym Juha Alakarhu, inżynier obrazu. Większość z nich wróciła do Nokii / HMD Global i pracuje nad nowymi urządzeniami z Androidem.

Nowe funkcje systemowe zapowiadają się obiecująco. Microsoft idzie w dobrym kierunku i oby tylko wdrożył zapowiadane nowości, bo z tym niestety bywa kiepsko, czego przykładem powolne i nadal częściowe wdrażanie nowego wyglądu Fluent Design.

Źródło: The Verge, Windows Central, MSPoweruser, Android Authority