Microsoft Surface Pro 6

Następny Surface Pro może w jednej z wersji dostać procesor od Qualcomma

Choć Intel już od dawna nie stara się o swoją pozycję na rynku smartfonów, tak procesory Core widywane są w różnych tabletach z Windowsem. Ich najważniejszym przedstawicielem jest seria Surface Pro od Microsoftu, w której znajdujemy układy projektowane przez inżynierów z Santa Clara. Jak się okazuje, na ten sektor sprzętowy ma chrapkę również Qualcomm.

Pierwsze lekkie laptopy ze Snapdragonami na pokładzie miały już swoją chwilę chwały. Początkowo wydawało się, że niewymagające procesory są tym, czego potrzebuje Windows 10 i segment ultrabooków oraz urządzeń 2-w-1. Po czasie zainteresowanie takimi konfiguracjami osłabło, by po blisko dwóch latach kompletnie przycichnąć.

Microsoft jednak szuka podobno alternatywnych dostawców układów, by nie uzależniać się zbytnio od Intela. Naturalną koleją rzeczy nasuwa się tu na myśl AMD, jednak gigant z Redmond nie chce się w tej materii specjalnie ograniczać. Okazuje się, że firma już teraz ściśle współpracuje z Qualcommem, uznanym producentem procesorów dla urządzeń mobilnych, w celu stworzenia niestandardowego układu. Ta platforma mobilna ma nosić nazwę kodową Excalibur i być specjalnie przystosowana, by lepiej działać pod komendami Windowsa 10.

Tablety Surface Pro oczywiście nadal będą miały w swych trzewiach procesory Intel Core – zwłaszcza te bardziej wydajne, z jednostkami i5 oraz i7. Snapdragon „8cx” może jednak służyć jako podzespół przeznaczony do najtańszej wersji przyszłego Surface’a Pro. To tym bardziej sensowne, że w ubiegłym roku Microsoft nie pokazał Surface’a Pro 6 w edycji z chipem słabszym niż niskonapięciowy Intel Core i5. W 2017 roku była dostępna edycja z intelowskim Core m3, natomiast w aktualnej generacji z niej zrezygnowano.

Zastanawiające, czy Microsoft rzeczywiście kombinuje coś z Qualcommem. Ciekawie byłoby przetestować Powierzchnię z czymś innym w sercu niż projekt Intela.

Recenzja Microsoft Surface Pro 6 – lepszy niż lepszy

źródło: Windows Central przez Slashgear