dav

Po aktualizacji Microsoftu, procesory Surface Pro 6 i Surface Book 2 blokują się na 400 MHz

Microsoft sprowadza swoje flagowe urządzenia do epoki krzemu łupanego. Choć producent ma dość bogatą historię aktualizacji, które bardziej szkodziły niż pomagały, ta jest chyba najmniej szczęśliwa spośród wszystkich, o których słyszałem.

Wydawało się, że flagowe sprzęty Microsoftu są uwolnione od felernych aktualizacji. Wszak najważniejsze sprzęty tego producenta nie mogą borykać się z problemami typowymi dla pecetów składanych z dziesiątek dziwnych części, gryzących się sterownikami. A jednak – klątwa pechowego update’u dopadła także Surface’a Pro 6 oraz Surface Booka 2. I to w paskudnej formie. Nowa aktualizacja sprawia, że taktowanie procesorów w tych urządzeniach potrafi zwolnić do zaledwie 400 MHz.

Rzecz jasna nie wszystkie sztuki SP6 i SB2 cofają się w czasie, jeśli chodzi o szybkość działania, ale jest to problem na tyle powszechny, że już spowodował spore poruszenie na forach Microsoftu.

Ogólnie problem jest dość znany i bywało, że podobne przygody przeżywali już nieraz użytkownicy innych komputerów. Powód techniczny dla takiego zachowania przypisywany jest do oznaczenia przegrzewania się procesora urządzenia o nazwie BD PROCHOT. Teoretycznie funkcja ta powinna uruchamiać się tylko wtedy, gdy procesor jest zbyt gorący i jego taktowanie musi być obniżone, by chip nie został uszkodzony. W powyższym przypadku polecenie to jest wykonywane bez wyraźnego powodu. Użytkownicy Surface’ów Pro 6 i Surface Booków 2, ja łatwo się domyślić, nie są z tego powodu zbyt zadowoleni.

W pewnych przypadkach urządzenia peryferyjne mogą nakazać procesorom Intela obniżenie częstotliwości taktowania. Dlatego niektórzy starali się powiązać ten niechciany throttling ze stacją dokującą lub adapterem, ale problemu doświadczają również ci użytkownicy, którzy w danym momencie nie ładują urządzenia. Microsoft oczywiście w pośpiechu pracuje nad znalezieniem rozwiązania.

Firma niechcący zapewniła swoim klientom podróż w czasie. Ciekawe, czy fani lat 90′ ubiegłego wieku cieszą się z komputera działającego jak na poczciwym Pentiumie II.

Recenzja Microsoft Surface Pro 6 – lepszy niż lepszy

źródło: Tech Republic przez Slashgear