Microsoft Surface: komputery ciekawsze, niż myślisz

Ilekroć w sklepach z elektroniką widzę produkty z rodziny Microsoft Surface zastanawiam się, skąd właściwie pochodzi ta nazwa. Co komputer typu 2 w 1 czy AIO ma wspólnego z powierzchnią? Co sprawia, że urządzenia te, mimo bardzo licznej konkurencji, zachowują wyjątkowość? Niedawno udało mi się znaleźć odpowiedzi, dlatego zapraszam do lektury.

Skąd nazwa Surface?

Pochodzenie nazwy Surface jest o tyle ciekawe, że wywodzi się od zupełnie innego sprzętu niż te, które obecnie sprzedawane są pod tą marką. Nestor rodziny został zaprezentowany już w 2007 roku i był… stolikiem do kawy. Oczywiście, nie takim zwykłym stolikiem z czterema nogami i blatem. Był to w pełni multimedialny mebel, w którym większość powierzchni zajmował ekran dotykowy o przekątnej 30 cali i rozdzielczości 1024 x 768. Znając współczesne standardy zagęszczenia pikseli, taki obraz z pewnością nie wzbudzał zachwytów, jednak… nie o to tutaj chodziło. Stolik Surface powstał po to, by stać w centrum spotkań biznesowych czy telekonferencji. Wyposażony w dobrej jakości głośniki mógł służyć do wspólnego przeglądania treści multimedialnych. Oczywiście, mógł znaleźć zastosowanie również w kawiarniach, co eliminowało konieczność przynoszenia na spotkanie własnego laptopa. To właśnie od ekranu zamontowanego na powierzchni stołu wzięła swój początek nazwa Surface.

W 2012 roku Microsoft zaprezentował pierwszy przenośny komputer o takiej nazwie, co wymagało rozgraniczenia linii produktowych. W wyniku tejże zmiany druga generacja stolika kawowego wydana została już pod nazwą PixelSense.

Kto powinien zainteresować się komputerami Microsoft Surface?

Odpowiedź na to pytanie wypływa wprost ze specyfikacji urządzeń, które w swoich segmentach charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością, długim czasem pracy na baterii oraz doskonałymi ekranami. Microsoft zapewnia również szeroki asortyment akcesoriów, co sprawia, że komputery można personalizować pod konkretne zastosowania. Wynika z tego, że Microsoft Surface to komputery dla ludzi kreatywnych, czyli… dla każdego! Przecież w każdym z nas kryje się chociażby zalążek artysty, każdy lubi czasem wyjść poza schemat i sięgnąć po nieszablonowe rozwiązanie, a linia Surface powstaje właśnie po to, by to ułatwiać.

Co ciekawe, w Surface można dostosować do własnych potrzeb nawet… klawiaturę Type Cover. Taką usługę oferuje pierwszy w Europie sklep stacjonarny Microsoftu, położony w Londynie. Kupując to akcesorium użytkownik może sam zaprojektować wzór, jaki zostanie na niej wydrukowany. Projektowanie odbywa się (a jakby inaczej) na komputerze Surface Studio 2 przy pomocy rysika Surface Pen. Niezwłocznie po zaprojektowaniu specjalna drukarka laserowa nanosi wybrany wzór na klawiaturę.

Zainteresowani użytkownicy mogą także nadać indywidualne cechy swoim komputerom Microsoft Surface bez konieczności wizyty w Londynie. W sklepach internetowych dostępnych jest bardzo wiele naklejek, skórek czy etui, które nadadzą sprzętowi jeszcze bardziej osobisty charakter oraz wykorzystają jego ciekawe wzornictwo.

Skąd ta wyjątkowość?

Spośród wielu podobnych konstrukcji, między którymi na półkach sklepów można spotkać urządzenia z linii Surface, te wyróżniają się, przede wszystkim, jedną, ale kluczową cechą. Bezgranicznym przywiązaniem do detali, od fazy koncepcyjnej po produkt finalny. Przykłady? Komputer Microsoft Surface z 2012 roku skrywał w sobie ponad 200 części zaprojektowanych wyłącznie dla tego modelu. Surface Laptop to pierwszy notebook na świecie, w którego konstrukcji nie znajdziecie ani jednej śrubki. Zawias Zero Gravity Hinge w komputerze Surface Studio 2 zbudowany jest z ponad 170 komponentów, z czego 13 regulowanych. Dzięki temu urządzenie może pracować nawet pod kątem 20 stopni i wytrzymać ciężar 90 kilogramów. To wystarczająco, żeby przetrwać przypadkowe oparcie się większości użytkowników. Głośniki w tym komputerze zostały umieszczone w ten sposób, by po osiągnięciu maksymalnego przechylenia urządzenia powstawała tuba rezonansowa, wzmacniająca wrażenia z odsłuchu. Jak powiedziałem wcześniej, wszystkie urządzenia z linii Surface cechują się bardzo dobrymi ekranami, jednak ten w Surface Studio 2 jest… kalibrowany ręcznie. Tak, osobno w każdej sztuce opuszczającej fabrykę.

Krótka, ale bogata historia

Historia marki Surface jest krótka, jednak już teraz znajdziemy w niej wiele ciekawostek. Swoją drogą, czasem trudno uwierzyć jak wiele interesujących zagadek, ile wspomnień potrafi kryć w sobie sprzęt elektroniczny. Microsoft Surface ma ich bardzo wiele.

Źródło: Microsoft