Microsoft Surface Hub 2 wygląda obłędnie. Jest jak wyciągnięty wprost z przyszłości

Microsoft lubi dzielić się z nami projektami urządzeń wybitnie drogich, ale jednocześnie wykonanych i zaprezentowanych w sposób, który odpala gdzieś z tyłu głowy wielki napis „CHCĘ TO”. Takim sprzętem jest druga generacja Surface Hub 2, który jest w gruncie rzeczy większym Microsoft Studio z opcją zawieszenia na ścianie.

Pierwsza generacja Surface Hub została zaprezentowana jakieś trzy lata temu i już wtedy rozpalała wyobraźnię. Ogromny (zwłaszcza w wersji 84-calowej), dotykowy ekran był bezdyskusyjnie przeznaczony dla bardziej zasobnych firm.

Tegoroczna wersja konferencyjnego komputera Microsoftu jest mniejsza: ma 50,5 cala (choć to i tak sporo), wyświetla obraz w 4K i ma obrotowe mocowanie. Zamiast tradycyjnego współczynnika proporcji 16:9, Surface Hub 2 przejmuje je od innych urządzeń firmy, pozostawiając nieśmiertelne 3:2. W razie, gdybyśmy potrzebowali większej przestrzeni roboczej, można połączyć nawet cztery takie ekrany w jeden, stykając je ze sobą dłuższymi lub krótszymi bokami. W ramki wbudowane są głośniki, zestaw mikrofonów i kamera.

https://youtu.be/7DbslbKsQSk

Surface Hub 2 będzie zawierał ulepszone oprogramowanie, obsługujące konta wielu użytkowników, tak by do jednego „dotykowego telewizora” mogło mieć swobodny dostęp wielu ludzi i by jednocześnie mogli przechowywać na nim prywatne dokumenty. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że sprzęt ten mógłby sprawdzić się podczas interaktywnych prezentacji czy konferencji w dużych firmach i jego zastosowanie wychodzi daleko poza zabawę w kalambury.

Microsoft zajął się również problemem poprzednika Surface Hub 2, czyli brakiem mobilności. Firma współpracuje ze Steelcase w celu opracowania oficjalnej linii stojaków i uchwytów.

 

Jak kilka innych urządzeń Microsoftu, Surface Hub 2 ma większe walory reprezentacyjne niż praktyczne, lub kierowane są do wąskich grup odbiorców. To właśnie w sektorze biznesowym gigant z Redmond znalazł chętnych na poprzednią generację Surface Huba dla ponad 5000 przedsiębiorców.

Sprzęt będzie dostępny w przyszłym roku. Na razie trudno określić cenę, ale raczej nie będzie tanio. Google w zeszłym roku zaprezentowało podobne interaktywne tablice, kosztujące 5000 dolarów za sztukę. Daje to pewne wyobrażenie na temat tego, ile trzeba będzie odłożyć na Surface Hub 2.

 

źródło: The Verge, ArsTechnica