Microsoft pracuje nad zmodyfikowanym interfejsem Windows 10 dla urządzeń hybrydowych

Microsoft pracuje nad zmodyfikowanym interfejsem Windows 10 dla urządzeń hybrydowych

System Microsoft Windows 10 znalazł zastosowanie na bardzo wielu, często zupełnie różnych urządzeniach – od potężnych stacji roboczych po miniaturowe komputerki wpinane bezpośrednio do złącza HDMI. Z okienek korzystają codziennie setki milionów użytkowników. Część z nich pracuje na urządzeniach hybrydowych, gdzie flagowcem jest konstrukcja Microsoftu – Surface Pro 6. To właśnie o ich środowisko pracy postanowił zatroszczyć się gigant z Redmond, szykując zmiany w interfejsie dostosowanym do obsługi dotykiem.

Obecnie system Windows 10 oferuje tzw. tryb tabletu. Jego włączenie skutkuje, między innymi, ukryciem ikon paska zadań oraz przejściem menu start w tryb pełnoekranowy. To zdecydowanie zbyt mało, by wygodnie obsługiwać typowo desktopowy system przy pomocy dotyku. W dodatku kafelkowy interfejs nigdy nie zaskarbił sobie większej liczby zwolenników, toteż co raz mocniej odchodzi od niego sam producent.

Jak pokazują pierwsze szkice, w przemodelowanym systemie obsługi dotykiem utrzymany zostanie klasyczny pasek zadań. Jedyną zmianą, będzie powiększenie znajdujących się na nim ikon do komfortowej obsługi przy pomocy palców, oraz wyświetlenie ikon wywołujących wyszukiwarkę i klawiaturę dotykową. W ślad za zmianami w widoku głównym pójdzie również widok folderów – ten zostanie automatycznie przełączony w tryb dotykowy.

Microsoft wyjaśnił, że funkcje te przygotowywane są przede wszystkim dla urządzeń podobnych do Surface Pro 6, i będą włączać się po usunięciu klawiatury.

Microsoft pracuje nad zmodyfikowanym interfejsem Windows 10 dla urządzeń hybrydowych
(fot. The Verge)

Microsoft się stara…

O tym, jak trudno jest dostosować typowo stacjonarny system do interfejsu dotykowego wie Apple, które do dziś nie zdecydowało się na wyprodukowanie urządzenia hybrydowego czy iPada pracującego pod kontrolą systemu macOS. Microsoft w dalszym ciągu usilnie próbuje, a ja osobiście mam nadzieję, że w końcu uda się podnieść komfort obsługi dotykowej Windowsa do poziomu znanego z systemów mobilnych, jak iOS czy Android. Urządzenia hybrydowe są, przede wszystkim, bardzo poręczne i wygodne, dzięki czemu mogłyby być pierwszym wyborem dla szerokiej grupy użytkowników.

Nawiązanie do konkurenta z Cupertino pojawiło się nieprzypadkowo, ponieważ kolejną nowością, nad którą pracuje Microsoft, jest możliwość instalacji Windowsa bezpośrednio z internetu, bez udziału płyty DVD, kopii zapisanej na dysku twardym czy pamięci USB. Złośliwi powiedzą, że producenci Windowsa spóźnieni są o co najmniej kilka lat, wszak Macbooki potrafią reinstalować system w ten sposób od dawna. Zamiary Microsoftu wypada podsumować jednym zdaniem: lepiej (bardzo, bardzo, bardzo…) późno, niż wcale.

Recenzja Microsoft Surface Pro 6 – lepszy niż lepszy

Źródło: The Verge