Microsoft logo (fot. Pixabay)

Microsoft notuje świetne wyniki. Rozwiązania chmurowe ciągną ten wózek, ale Xbox i Sufrace’y też zarobiły swoje

Microsoft opublikował dziś wyniki finansowe za miniony kwartał, i ma się z czego cieszyć. Znów uzyskano ogromne przychody przewyższające 29 miliardów dolarów, z czego zysk netto osiągnął poziom 8,8 mld dolarów. Firma najwięcej zawdzięcza działom operującym na usługach w chmurze, ale także jej dywizja sprzętowa ma swój udział w sukcesie.

W porównaniu do analogicznego kwartału poprzedniego roku, przychody Microsoftu wzrosły o 19%, zaś zysk aż o 34%. Gigant z Redmond twierdzi, że są to rekordowe wyniki, podkreślając w ich osiągnięciu rolę rozwiązań chmurowych.

Reklama

Nas interesuje przede wszystkim dział tabletów. Hybrydy Microsoftu oraz cała rodzina urządzeń Surface są teraz solidną marką, wartą miliard dolarów. Dzięki tej linii, Microsoft stał się piątym producentem komputerów PC w USA. Dyrektor finansowy firmy ujawnił, że przychody ze sprzedaży Surface’ów były nakręcane przede wszystkim przez Surface Booka 2 i Surface Go.

https://www.tabletowo.pl/2018/09/17/recenzja-microsoft-surface-go-dobry-ipad-z-windowsem-i-problemami-egzystencjalnymi/

Producent niedawno zaprezentował także nowe urządzenia Surface Pro 6 i Surface Laptop 2, ale wyniki ich sprzedaży nie trafiły do statystyk, gdyż nie obejmują one danych z października. Podobnie sytuacja ma się ze słuchawkami Surface Headphones i Surface Studio 2.

Xbox One X

Nieprawdopodobnie dobrze poszło działom odpowiedzialnym za rozwój Xboxa. Gry przynoszą Microsotfowi miliony dolarów – na świetne wyniki w sprawozdaniu miała wpływ premiera Xboxa One X. Przychody ze sprzedaży konsoli wzrosły przez to o 94% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Satya Nadella, prezes Microsoftu, nie omieszkał poinformować, że liczba aktywnych użytkowników platformy Xbox Live wzrosła do 57 milionów.

Licencjonowanie Windowsa nie jest już tak dochodowe jak kiedyś, ale Okna nie przynoszą strat – przychody z Windowsa 10 Pro, sprzedawanego producentom komputerów, wzrosły o 8%. W ogóle, jeśli chodzi o rynek biznesowy, to stamtąd Microsoft ciągnie największe zyski. Przychody z produktów komercyjnych i usług biurowych wzrosły w tym kwartale o 17 procent, a te z Office’a 365 – aż o 36 procent. Abonament na ten wielofunkcyjny pakiet biurowy płaci obecnie 32,5 miliona konsumentów.

Najwięcej do portfela Microsoftu wniosły serwery i chmura Azure – przychód w omawianym kwartale wzrósł o niesamowite 76 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. Aż 8,6 mld dolarów z łącznych 29,1 mld dolarów przychodu jest dziełem właśnie „inteligentnej chmury”.

Oczywiste jest, że gigant z Redmond będzie otaczał największą opieką działy, które przynoszą największe zyski i mają największy potencjał. Możemy więc liczyć na to, że zarówno rozwiązania chmurowe, Xbox, jak też Surface’y nadal będą mocno wspierane. To dobre wieści dla nas. Bardzo lubimy testować sprzęty Microsoftu i tylko czekamy na to, aż położymy łapki na przedstawicielach nowej generacji Surface’ów.

 

źródło: Microsoft przez The Verge