Microsoft kupuje dział urządzeń Nokii wraz z licencją na patenty za 5,44 miliarda euro!

Co prawda z tabletami na chwilę obecną ma to niewiele wspólnego, ale niewątpliwie z rana mamy już wiadomość dnia. Dwa ważne dla technologicznego świata koncerny poinformowały, że… Microsoft przejmuje Nokię! A dokładniej najważniejszy dział fińskiej firmy, mianowicie dział odpowiedzialny za urządzenia mobilne oraz patenty. Tym samym wszystkie serie telefonów Nokii, nie tylko ta najważniejsza dla Microsoftu, Lumia, trafiają do koncernu z Redmond.

Ponad dwa lata temu Microsoft z Nokią postanowili znacznie zbliżyć się do siebie poprzez zacieśnienie współpracy. Od tego czasu to właśnie Nokia produkuje najwięcej smartfonów z systemem Microsoftu, czyli z Windows Phone. Trudno nie odnieść wrażenia, że w ostatnim czasie seria Lumia jest dla Nokii najważniejsza, a pozostałe – zwłaszcza tańsze modele – odchodzą nieco na drugi plan. Nic więc dziwnego, że dziś doszła do nas tak ciekawa informacja ze Stanów.

Microsoft przejmie dział mobilny Nokii wraz z patentami fińskiego koncernu za kwotę wynoszącą 5,44 miliarda euro. 3,79 miliarda euro to suma, jaką zapłaci za dział urządzeń, natomiast 1,65 miliarda euro – za dziesięcioletnią licencję na patenty. Co ciekawe i ważne dla Nokii, licencja nie jest na wyłączność.

To oznacza, że od pierwszego kwartału 2014 roku, kiedy to przejęcie Nokii przez Microsoft ma się oficjalnie stać faktem, około 32 tysiące pracowników Nokii przejdzie pod skrzydła Microsoftu – łącznie ze Stephenem Elopem, który obejmie stanowisko szefa działu Microsoftu odpowiedzialnego za urządzenia. Co z osobą, która aktualnie piastuje to stanowisko, Julie Larson-Green? Zostanie na nim, ale jej działania będą skupione głównie wokół konsoli Xbox oraz tabletów Surface.

Tym samym wszystko stało się jasne. Nawet jeśli Nokia dotychczas nie miała w planach tabletu (choć na ten temat mówiło się od dawien dawna), to i tak wkrótce z pewnością takowe urządzenie spod jej skrzydeł wyjdzie. I na pewno z Windowsem. Myślę, że teraz to już kwestia czasu.

źródło