Microsoft testuje 'Super Duper Secure Mode' dla swojej przeglądarki
Microsoft Edge

Microsoft Edge ma dostać nową funkcję. Wasza pamięć RAM trochę odpocznie

Niektórzy z nas mają otwartych w swojej przeglądarce mnóstwo kart, na czym cierpi nasz komputer, a dokładnie jego pamięć operacyjna. Teraz Microsoft Edge ma otrzymać nową funkcję, nazywaną „Sleeping Tabs”.

Microsoft Edge z nową funkcją da odsapnąć naszemu komputerowi

Jak wszyscy dobrze wiemy, przeglądarki internetowe mają bardzo duży popyt na pamięć operacyjną. W dzisiejszych czasach, kiedy to standardem staje się 16 GB pamięci RAM, nie jest to aż takim problemem. Jednak dalej dużą część użytkowników stanowią osoby, które korzystają z 8 GB pamięci operacyjnej, przez co, przy dużej ilości otwartych kart i okien, ich komputer może mieć problem z wielozadaniowością. Najnowsza funkcja, która ma zostać wprowadzona do przeglądarki od Microsoftu, ma ten problem zniwelować.

Mowa tutaj o funkcji nazywanej „Sleeping Tabs”, która ma za zadanie „zamrozić” nieużywane przez nas karty w celu zminimalizowania użycia pamięci operacyjnej.

Microsoft Edge pozwoli zaoszczędzić pamięć RAM naszego komputera
Microsoft Edge pozwoli zaoszczędzić pamięć RAM naszego komputera (fot. WindowsLatest)

Jak to będzie dokładnie działać? W momencie, kiedy przez dłuższy czas nie będziemy zaglądać na daną kartę, przeglądarka automatycznie ją „uśpi”, przez co nie będzie wykorzystywała pamięci operacyjnej. Oczywiście, karta ta nie zostanie zamknięta. Przy powrocie na nią, komputer załaduje ją z powrotem, bez dodatkowego czasu oczekiwania.

Oczywiście, będziemy mogli skorygować czas, po jakim dana karta ma zostać uśpiona, w ustawieniach Microsoft Edge.

Będziemy mogli ustawić czas, po jakim karty zostaną uśpione
Będziemy mogli ustawić czas, po jakim karty zostaną uśpione (fot. WindowsLatest)

Zmiana ta będzie miała największe znaczenie dla osób, korzystających z niskobudżetowego sprzętu, ponieważ przy usypianiu i oszczędzaniu pamięci, nasz system operacyjny będzie mógł ją przejąć na inne zadania. Nową funkcję docenią także osoby posiadające laptopy z mniejszą baterią, ponieważ usypiając karty, przeglądarka będzie pobierała mniej energii, co pozwoli na osiągnięcie lepszych czasów pracy na baterii.

Oczywiście pozostaje pytanie o karty, na których będzie odtwarzana muzyka lub film. Microsoft pomyślał o tym, i nie będą one „usypiane”, aby dalej móc odtwarzać multimedia, nawet kiedy karta z nimi nie jest włączona.

Nowa funkcja w przeglądarce Microsoft Edge ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.