Mediatek zaprezentował dwa nowe układy z myślą o tabletach | Tabletowo.pl

Mediatek zaprezentował dwa nowe układy z myślą o tabletach

Dołącz do dyskusji 0

Patrząc na popularność układów Mediateka w tańszych urządzeniach, można stwierdzić, że to właśnie Tajwańczycy są głównymi rywalami Qualcomma. By podtrzymać swoją dobrą passę, azjatycka firma przygotowała dwa nowe procesory dla tabletów. Jakie będą ich największe zalety?

Na rynek wkroczą dwa budżetowe, zbliżone parametrami, modele: MT8163 oraz MT8735. Oba SoC posiadają cztery 64-bitowe rdzenie ARM Cortex A53 o nieznanej dokładnie częstotliwości taktowania. Będzie im towarzyszył układ zapewne ARM Mali T720, który pozwoli na obsługę ekranów o rozdzielczości nie wyższej niż Full HD. Całość przełoży się na ok. 30000 punktów w benchmarku Antutu – wyżej niż np. konkurencyjne Snapdragon 400/410 czy niskobudżetowe jednostki Intela.

Warto wspomnieć, że obie nowości bezproblemowo radzą sobie z każdą wersją Androida, 5.1 Lollipop włącznie. W dodatku zarówno MT8163, jak i MT8735, zostaną wyposażone w Wi-Fi, Bluetooth 4.0 oraz GPS. Pierwszy model jest skierowany dla tabletów wyłącznie z obsługą sieci Wi-Fi.

Z kolei droższa jednostka zaoferuje łączność 4G LTE: FDD-LTE, TDD-LTE, WCDMA, CMDA2000 i GSM. Według mnie MT8735 może sprawić, że na półkach sklepowych pojawi się znacznie więcej tanich urządzeń mobilnych z obsługą szybkiego internetu.

Mediatek MT8163 będzie dostępny dla firm w cenie wynoszącej zaledwie 5 dolarów. Patrząc na parametry tego SoC, uważam, że ten model pozwoli nawiązać Tajwańczykom rywalizację z Intelem w segmencie tanich tabletów.

Co sądzicie o 64-bitowych nowościach Mediateka?

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona