MediaTek zapowiada ośmiordzeniowy procesor MT6592

Firma MediaTek zaprezentowała pierwszy na świecie procesor prawdziwie ośmiordzeniowy – MT6592. Chipset jest dedykowany urządzeniom z Androidem Kit Kat i przypuszcza się, że będzie dostępny pod koniec roku, czyli w pierwszych produktach – w pierwszej połowie 2014 roku.

Procesor może być taktowany zegarem od 1,7 GHz do 2 GHz. MT6592 jest w pełni skalowalny, co ma zapewniać oszczędność energii oraz pełną wydajność w razie potrzeby. Podobnie jak procesor Qualcommu nowy tajwański chipset ma obsługiwać wideo Ultra-HD 4Kx2K z kodekiem H.264 oraz nowe kodeki H.265 i VP9. MT6592 będzie wspierał kamery 16 MP, ekrany FULL HD, dual-band 801.11n Wi-Fi, Miracast oraz Bluetooth, GPS i tuner FM.

Całość została oparta o Cortex A7 z ARM Mali i została wykonana w procesie technologicznym 28nm. Nowy procesor ma strukturę „Heterogeneous Computing (HC)” – jest zbudowany z bloków CPU, GPU, DSP, silników ekranu, kamery, czujników i nawigacji.

Procesor MT6592 wylądował już w chińskim Umi X2S. Mówi się też, że poza Umi nowe urządzenia z tymi chipsetami przygotowuje już kilku chińskich producentów. Nie jest pewne, kiedy nowe układy trafią do bardziej znanych chociażby w Europie marek, lecz jest to zapewne jedynie kwestia czasu.

źródło