MediaTek zaprezentował biosensor Sensio. Czyli układ, dzięki któremu zrobisz sobie EKG smartfonem | Tabletowo.pl

MediaTek zaprezentował biosensor Sensio. Czyli układ, dzięki któremu zrobisz sobie EKG smartfonem

Dołącz do dyskusji 0

MediaTek jest już gotów pokazać światu nowy czujnik, który może monitorować 6 różnych wskaźników stanu zdrowia. Oprócz pomiaru tętna użytkownika, Sensio MT6381 może śledzić zmiany w rytmie serca, ciśnienie krwi, sprawdzi jej nasycenie tlenem, zrobi EKG i zbada niewydolność żylną. I to bez skierowania od internisty.

MediaTek chwali się, że wyposażając smartfon w trzy miejsca, do których będzie trzeba przyłożyć palce (chwytem, który dobrze wygląda tylko na filmie promocyjnym), będzie dało się zebrać dane dotyczące sześciu pomiarów w ciągu 60 sekund. Przyłożenie obu dłoni w wyznaczonych punktach jest konieczne do zarejestrowania odczytów EKG i PPG – tylko wtedy tworzy się zamknięta pętla, w której sygnał sensora przebiega przez serce.

Czujniki zawierają w sobie kilka kluczowych komponentów, takich jak para diod LED w podczerwieni, interfejs cyfrowy I2C/SPI oraz kompletny, zewnętrzny BOM (cokolwiek to jest, umożliwia dokładny odczyt danych).

Jedną z głównych zalet Sensio jest elastyczność zastosowań. Producenci będą mieli dowolność w osadzaniu modułu w smartfonach oraz wyposażaniu go w dodatki. Dzięki temu każdy model telefonu może mieć nieco inny układ czujników i będzie różnić się zewnętrznym oprogramowaniem.

MediaTek Sensio będzie dostępny na początku 2018 roku. Pierwsze urządzenia z tym układem biometrycznym powinny pojawić się w jego drugiej połowie, kiedy producenci „nauczą się” go implementować w swoich telefonach.

To ciekawe, że MediaTek postarał się zainwestować w układ, którego skala zastosowania potencjalnie jest ogromna. Jednocześnie pomysł robienia sobie EKG przy pomocy smartfonu może nie spodobać się aż tak wielu ludziom, jak zakłada firma.

Jeszcze większe znaki zapytania pojawiają się przy kwestiach związanych z wykorzystaniem naszych danych. Oczywiście MediaTek prezentuje tylko narzędzie, a nie usługę, ale wszystko zmierza do zadania sobie ostatecznego pytania: Czy w przyszłości będziemy przetrzymywać naszą kartotekę medyczną na chińskich serwerach?

źródło:MediaTek (1), (2), AndroidPolice

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona