MediaTek pracuje nad procesorem wykonanym w technologii big.LITTLE: MT8135

Pierwszym procesorem wykonanym w nowej technologii opracowanej przez ARM (big.LITTLE) był Exynos 5410 Samsunga. Teraz, jak się dowiadujemy, tajwański MediaTek również pracuje nad podobnym rozwiązaniem.

MediaTek MT8135, bo o nim mowa, będzie pierwszym procesorem producenta, którego architektura będzie przypominać procesor Samsung Exynos 5410. Jednak będzie w nich spora różnica, ponieważ układ MediaTeka nie będzie wyposażony w osiem rdzeni, lecz cztery. Jak wiadomo – architektura big.LITTLE ma służyć zmniejszeniu poboru prądu, dlatego jednocześnie będą włączone tylko dwa, a nie cztery rdzenie (analogicznie w procesorze konkurenta). Dla zadań bardziej skomplikowanych, używana będzie część układu oparta o Cortex A15 (2 rdzenie), natomiast do prostszych – Cortex A7 (2 rdzenie). Technologia na jakiej bazuje ten układ SoC to 28 nm, a jego taktowanie zaczynać się ma od 1 GHz.

Z pewnością procesor firmy MediaTek trafi do dużo tańszych urządzeń niż jednostka Samsunga. Produkcja ma ruszyć w trzecim kwartale tego roku, natomiast dostępny ma być już w czwartym.

źródło: gsminsider.com