MediaTek potwierdza prace nad prawdziwie ośmiordzeniowym procesorem | Tabletowo.pl

MediaTek potwierdza prace nad prawdziwie ośmiordzeniowym procesorem

Dołącz do dyskusji 0

Gdy Samsung z początkiem 2013 roku wprowadził na rynek pierwszy SoC składający się z ośmiu rdzeni CPU – Exynosa 5410 Octa –  wiele osób zastanawiało się, jaki jest sens budowania takiej jednostki i umieszczania jej w mobilnym urządzeniu. Pojawiały się też głosy krytyki, mówiące o chwycie marketingowym koreańskiego producenta. Czarę goryczy przelała tez wiadomość, że procesor ten z racji zastosowania architektury big.LITTLE pracować może na maksymalnie 4 rdzeniach jednocześnie: wydajniejszych A15 bądź oszczędniejszych A7 zależnie od charakteru wykonywanej pracy. Idea ośmiordzeniowych procesorów jednak najwyraźniej nadal żyje, bowiem MediaTek potwierdził iż trwają prace nad pierwszym, „prawdziwie ośmiordzeniowym”, procesorem ARM. Nadchodzi MediaTek True Octa-Core.

Pierwszym, podstawowym założeniem tego SoC jest możliwość wykorzystywania przez niego jednocześnie wszystkich ośmiu rdzeni, które są uruchamiane lub wyłączane zależnie od potrzeb. Ma to dawać albo bardzo wysoką wydajność, albo extremalne oszczędzanie energii tabletu/smartfona. Jednostka będzie zbudowana na bazie architektury ARM Cortex A7, nie będzie więc rdzeń w rdzeń mogła konkurować z produktami opartymi chociażby o ARM Cortex A15, jednakże MediaTek chce by świetne zgranie ośmiordzeniowego produktu z samym systemem i jego jądrem dało parametry wydajnościowe jakich jeszcze nie mieliśmy okazji zaobserwować. Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. Atutem może być niewątpliwie cena, bowiem procesory MediaTeka są tańsze aniżeli te od Samsunga czy Qualcomma.

MediaTek zachwala nowy produkt w kilku zastosowaniach, w jakich może być użyty. Jakie zalety ma mieć nowe dziecko tego producenta? Spójrzmy:

  • Ulepszony multitasking, który ma działać wydajniej dzięki inteligentnemu przenoszeniu aplikacji i zadań pomiędzy poszczególnymi rdzeniami procesora zależnie od potrzeb
  • Wygodne przeglądanie internetu w związku z unikalną możliwością chipu MediaTek do przydzielania konkretnych kart przeglądarki konkretnym rdzeniom procesora
  • Szybciej i płynniej działający interfejs
  • Dobra wydajność i brak opóźnień w grach 3D dzięki przydzielaniu poszczególnych elementów gry konkretnym rdzeniom
  • Wydajne i bardzo oszczędne dekodowanie filmów – podczas odtwarzania filmu Full HD (H.265 HEVC) zużycie energii powinno być mniejsze nawet o 18% w porównaniu do czterordzeniowych układów konkurencji przy około 20% więcej klatek przetworzonych

Na razie nie wiemy, kiedy można spodziewać się debiutu nowego SoC. Trzeba jednak być czujnym, bowiem bardzo prawdopodobne, że w przyszłości w niedrogich tabletach ten procesor może spotkać się z zastosowaniem na dużą skalę. Osobiście jestem bardzo ciekawy, jak będzie układała się wydajność nowych układów w porównaniu do popularnych, czterordzeniowych chipów konkurencji.

źródło, źródło, źródło

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona