MediaTek Helio P40 będzie pierwszym tak mocnym procesorem z tej serii | Tabletowo.pl

MediaTek Helio P40 będzie pierwszym tak mocnym procesorem z tej serii

Dołącz do dyskusji 0

Procesory MediaTeka, mimo usilnych starań Tajwańczyków, cały czas pozostają w tyle za swoimi bezpośrednimi konkurentami, czyli Snapdragonami. Producent jednak nie zamierza się poddawać i szykuje najmocniejszą jak dotąd propozycję z serii Helio – układ Helio P40.

Do tej pory MediaTek wyznawał jedną, nadrzędną zasadę: wincyj rdzeniuff! Osiem rdzeni to u niego absolutny standard, a w linii Helio X stało się nim nawet dziesięć. Procesory Tajwańczyków nadal jednak wyraźnie odstają od Snapdragonów, choć starają się oni nadgonić te różnice również bardziej zaawansowanymi procesami technologicznymi (16 nm w Helio P2x i 10 nm w Helio X30).

Mimo to, MediaTek cały czas ma ambicję dogonić Qualcomma i właśnie przygotowuje nowy układ, który ma mu w tym bardzo pomóc. Co ciekawe, Helio P40 – bo o nim mowa – ma składać się nie z ośmiu, ani nie z dziesięciu, a z sześciu rdzeni. W przypadku Tajwańczyków jest to coś praktycznie niespotykanego, ponieważ na coś podobnego zdecydowali się zaledwie raz (mowa o MT6591).

Co bardzo istotne, Helio P40 ma mieć dwa wydajne rdzenie ARM Cortex-A73, które wykorzystał m.in. Huawei we flagowym Kirinie 960. Pozostałe cztery to ARM Cortex-A53. Całość ma powstawać przy użyciu 12-nm procesu technologicznego. MediaTek podobno już rozmawia z największymi producentami smartfonów o wykorzystaniu przez nich tego układu. A mowa tu o nie byle kim, bo m.in. o Oppo, Vivo i Xiaomi.

Trzeba mieć z tyłu głowy, że to cały czas niepotwierdzone informacje, ale osobiście szczerze mam nadzieję, że się potwierdzą, ponieważ MediaTek w końcu może pokazać procesor, którego oczekuje się od niego od dawna.

Polecamy również:

MediaTek zaprezentował dwa nowe procesory do smartfonów ze średniej półki: Helio P23 i Helio P30

Źródło: MyDrivers przez GizmoChina

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona