marussiamotors.ru

W Rosji powstanie elektryczny supersamochód

Inżynierowie z Nowosybirskiego Uniwersytet Technicznego pracują nad pojazdem elektrycznym bazującym na sportowym samochodzie Marussia.

Rosyjska marka Marussia do 2014 roku słynęła z produkcji supersportowych samochodów mających konkurować z największymi markami w branży. W przeciągu 7 lat firma stworzyła dwa bliźniacze modele aut wyposażone w silniki V6 firmy Cosworth. Do wyboru były specyfikacje 3,5 litrowe o mocy 300 KM oraz turbodoładowane 2,8 litrowe o mocy 360 lub 420 KM. Pomimo starań, marka nie stała się popularna i uległa likwidacji.

Reklama

Niedawno w ręce inżynierów z Nowosybirskiego Uniwersytet Technicznego trafiło sześć odrestaurowanych egzemplarzy sportowych modeli Marussia. To właśnie na nich ma być oparty nowy pojazd elektryczny opracowywany wraz z lokalnym biurem projektowym „Spectrum”.

Nowosybirski Uniwersytet Techniczny nie pierwszy raz zetknie się z takim wyzwaniem. Na słynnej rosyjskiej uczelni od lat opracowuje się energooszczędne silniki, wydajne baterie oraz napędy elektryczne. Jak twierdzą władze uniwersytetu – dysponują oni odpowiednimi kwalifikacjami i kompetencjami, by stworzyć prawdziwie wydajny pojazd elektryczny.

Prace mają potrwać około półtora roku. W ich trakcie silniki spalinowe samochodów zostaną zastąpione energooszczędnymi jednostkami elektrycznymi zasilanymi przez akumulatory litowo-jonowe. Całkowitej zmianie ma także ulec cały układ sterowania pojazdem, dopasowany do wymogów technologicznych.

Wsparcie nad projektem zaoferowała również firma Vip-Service, która zajmuje się serwisem i tuningiem samochodów. Wcześniej marka ta była oficjalnym przedstawicielem Marussia Motors na Syberii.

Czy efekt prac wyjedzie kiedykolwiek na ulicę? Rozsądniej byłoby założyć, że chodzi tu jedynie o nabranie doświadczenia i zaprezentowanie światu możliwości, aniżeli stworzenie samochodu, który wejdzie do seryjnej produkcji.

Źródło: Bestsport