Reklama

Marki Nokia i Microsoft – kolejne informacje

Wraz z przejęciem części Nokii przez Microsoft pozostało pytanie dotyczące nazewnictwa marek. Od początku było wiadomo, że nazwy takie jak Lumia czy Asha przejdą na własność Microsoftu.

Reklama

Nie było jednak jasne czy firma z Redmond będzie mogła używać nazwy Nokia, a jeśli tak, to przez jak długo. Dzięki dokumentom opublikowanym przez @evleaks, wiemy na ten temat znacznie więcej. Nie jest tajemnicą, że Nokia kojarzy się bardzo pozytywnie w wielu krajach – szczególnie europejskich i azjatyckich. Zniknięcie tej marki z obudów nowych urządzeń mogłoby znacznie odbić się na wynikach sprzedażowych. Nokia jest legendą i wiele osób kupuje jej smartfony nie dla Windows Phone, a właśnie z przywiązania do marki.

Z dokumentów, które wyciekły, płyną uspokajające informacje. Linia Lumia będzie mogła używać logotypu Nokii przez 18 miesięcy od sfinalizowania przejęcia, czyli do 25 listopada 2015. Nokia X z kolei do 25 grudnia 2015, a wszystkie pozostałe modele (w tym Asha?) do… 25 kwietnia 2024. O ile rezygnacja z brandu na Lumiach po 18 miesiącach jest zrozumiała – nabywcy tych smartfonów są nabywcami świadomymi i kupują je dla Windows Phone, to decyzja o 10-letniej kontynuacji nazwy Nokia na prostych telefonach i smartfonach Asha, które wciąż są bardzo mocno kojarzone z fińskim koncernem, jest decyzją czysto biznesową.

Dokument wskazuje również na to, że zmiana loga Nokii na Microsoft w salonach, serwisach czy sieciach sprzedaży również będzie odbywać się stopniowo i z zachowanymi zasadami ostrożności. Tak samo przejście z nazwy Nokia Lumia na Microsoft Lumia, jak i oznaczenia na samych obudowach, zostaną najprawdopodobniej wprowadzone jednorazowo, po okresie wygaśnięcia licencji.

Co o tym sądzicie? Czy to dobry ruch? Moim zdaniem Microsoft należycie to przemyślał. Linia Lumia będzie brandowana logiem Microsoftu najwcześniej, a wszystkie telefony i smartfony jeszcze przez wiele lat będą miały na sobie logo firmy, która bardzo dobrze kojarzy się dziesiątkom milionów potencjalnych nabywców.