Mark Zuckerberg kazał wszystkim swoim kierownikom zmienić iPhone’y na smartfony z Androidem

W marcu tego roku szef Apple, Tim Cook, został zapytany, co by zrobił na miejscu Marka Zuckerberga, zajmującego się skutkami afery Cambridge Analytica, związanej z wykorzystaniem danych użytkowników Facebooka. Cook, pewny swego, odparł krótko: „Nie znalazłbym się w takiej sytuacji”. Taki komentarz bardzo zirytował Zuckerberga. Do tego stopnia, że zabronił używania iPhone’ów kierownikom najważniejszych działów w firmie.

Mark Zuckerberg najwyraźniej nie wyzbył się urazy wobec Tima Cooka i jego bezpośrednich słów na temat afery Cambridge Analytica, ponieważ niedługo po gorzkich wypowiedziach szefa Apple (a dokładniej – po całym wywiadzie udzielonym MSNBC), w rozmowie z Recode nie omieszkał do nich nawiązać.

Określił komentarz Cooka jako „mocny, ale nieszczery”. Jak wyraził się dalej, jego zdaniem ważniejsze jest, żeby przedsiębiorstwo starało się rzeczywiście dbać o interesy swoich klientów, a nie obciążać nierozsądnymi zarzutami inne firmy i wybielać się ich kosztem. „Dla mnie brzmi to śmiesznie” – podsumował, w oczywisty sposób nawiązując do postawy Apple.

Jak się okazało, sprawa na tym się nie skończyła. Według raportu The New York TimesMark Zuckerberg nakazał wszystkim swoim kierownikom używać tylko telefonów z systemem Android. Najwyraźniej decyzja była ogłoszona po jego spięciu z Timem Cookiem, ale nie jest to w żaden sposób dokładnie potwierdzone.

NYT wskazuje, że to nie wszystko. Zgodnie z doniesieniami, Facebook rzekomo wynajął firmę zajmującą się kształtowaniem opinii na temat różnych produktów w internecie, by jej pracownicy pisali negatywne artykuły o Apple. Amerykańska redakcja dziennika musi mieć na to jakieś mocne dowody, skoro pokusiła się o tak śmiałe podejrzenia.

Zuckerberg trochę przesadza

Nie chodzi o to, że Android jest złym czy gorszym mobilnym systemem od iOS. Mark Zuckerberg nie skazał swoich pracowników na pracę w nieludzkich warunkach. Zastanawiają tylko motywacje szefa Facebooka. Wiadomo, że dla Tima Cooka to żadna różnica, czy szefostwo tego giganta społecznościowego posługuje się iPhone’ami, czy też nie. Co więc chciał osiągnąć Zuckerberg? Naprawdę nie wiem.

 

źródło: The New York Times, recode przez Tech2