Mapy Google powróciły do Chin po ośmiu latach nieobecności | Tabletowo.pl

Mapy Google powróciły do Chin po ośmiu latach nieobecności

Dołącz do dyskusji 0

Google może ogłosić swój powrót do Chin. Tylko częściowy, ale godny odnotowania. Mapy Google wraz z większością innych popularnych usług amerykańskiego giganta technologicznego nie były dostępne na tym ogromnym rynku od 2010 roku. 

Na razie dla użytkowników dostępna jest tylko chińska wersja strony Google Maps, otwierana przez przeglądarkę. Działa również aplikacja na iPhone’y, ale nie każda jej funkcja jest odblokowana, Ci, którzy próbują włączyć opcję nawigacji, są automatycznie przenoszeni do innej aplikacji, która temu służy – do AutoNavi. Program ten należy do chińskiego holdingu Alibaby.

Zmiana strategii chińskiego rządu wobec Google może być spowodowana współpracą, jaką Chińczycy podjęli z amerykańską firmą w zakresie badań nad autonomicznymi pojazdami. W Państwie Środka ostatnio często mówi się o sztucznej inteligencji, a pierwszą dziedziną, w jakiej miałaby ona szersze zastosowanie, to właśnie rozwój samochodów bez kierowcy. Współpraca z zespołem Map Google mogłaby znacznie ułatwić sprawę.

Inne główne usługi Google, takie jak wyszukiwarka oraz YouTube nadal są niedostępne w Chinach. Wynika to z tego, że rząd tego kraju mocno cenzuruje treści pojawiające się w tamtejszym internecie. Świadome tego Google nie zamierza w tym zakresie współpracować z władzami, które chciałyby mieć dostęp do wszystkiego, co przepływa przez chińskie łącza.

Wobec tego nie spodziewałbym się rychłego pojawienia się wszystkich usług Google’a w Chinach. Pewnego rodzaju uwolnienie Map, biorąc pod uwagę wysoce ograniczone zaufanie Republiki do amerykańskich firm, to i tak dużo.

[AKTUALIZACJA]

Google postanowiło zająć stanowisko w sprawie pogłosek o „powrocie do Chin”. Okazało się, że otworzenie strony Google Maps w Chinach na komputerze stacjonarnym jest możliwe od lat. W sklepach z aplikacjami na Androida i iOS Map Google znaleźć się jednak nie da. Redakcji Nikkei jakimś cudem się to udało, stąd pojawiła się informacja o wznowieniu świadczenia usług Google.

Chiny blokują dostęp do sieci LTE użytkownikom Apple Watchy 3. generacji

źródło: Android Authority
zdjęcie tytułowe: By DrRandomFactor (Own work) – CC BY-SA 3.0

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona