(fot. Tabletowo.pl)

Nowość w Mapach Google może uratować niejedno życie podczas kataklizmu

Mapy Google oferują wiele funkcji, które ułatwiają życie użytkownikom. Wprowadzona właśnie nowość może jednak nawet je uratować, jeżeli osoba znajdzie się na obszarze dotkniętym przez kataklizm w rodzaju powodzi, trzęsienia ziemi czy huraganu.

Kilka lat temu Google wprowadziło alerty SOS, które powiadamiają o wystąpieniu kataklizmu i przekazują wiarygodne informacje na jego temat, m.in. podsumowanie, co się dzieje, najnowsze wiadomości, tweety lokalnych władz oraz wskazówki, jak należy postępować.

Teraz koncern z Mountain View dodał w Mapach Google wizualne informacje o naturalnych katastrofach (huraganach, trzęsieniach ziemi i powodziach), by użytkownicy mogli lepiej zrozumieć, co się dzieje. W przypadku huraganów już kilka dni wcześniej osoby, które znajdują się na jego trasie, otrzymają stosowne powiadomienie wraz z szacunkowym terminem dotarcia kataklizmu do danej lokalizacji, żeby miały wystarczająco czasu, aby się na tę okoliczność przygotować.

Z kolei na obszarach, w których wystąpiło trzęsienie ziemi, użytkownicy otrzymają dokładne informacje, takie jak epicentrum i siła. Do tego za pomocą kolorów Google zaznaczy, jak silne wstrząsy były w okolicznych obszarach.

Jeśli zaś chodzi o powodzie, to wprowadzona przez koncern z Mountain View nowość będzie dostępna wyłącznie w Indiach, bowiem to właśnie w tym kraju kataklizm ten pochłania najwięcej istnień ludzkich (ponad 20% wszystkich zgonów związanych z powodziami na całym świecie). Użytkownicy będą mogli zobaczyć prognozę w czasie rzeczywistym, gdzie katastrofa ta może wystąpić i jakie obszary dotknąć.

Oprócz tego, późnym latem Google wprowadzi także zmiany w nawigacji, które pozwolą użytkownikom ominąć obszar dotknięty kataklizmem. Przy okazji koncern z Mountain View zaleca, żeby podczas kryzysu włączyć udostępnianie lokalizacji, aby rodzina i najbliżsi wiedzieli, gdzie się dana osoba znajduje i czy jest bezpieczna, a także zgłaszać zamknięcie drogi, gdyż może to pomóc innym użytkownikom.

fot. Google

Opisane powyżej nowości zostaną udostępnione w aplikacjach na Androida i iOS oraz wersji webowej w ciągu kilku najbliższych tygodni. Miejmy nadzieję, że w Polsce nigdy się one nie przydadzą.

Źródło: Google