Ależ niewiele brakowało! Apple Watch 4 ze zgodą FDA... na dzień przed premierą

Ależ niewiele brakowało! Apple Watch 4 ze zgodą FDA… na dzień przed premierą

12 września wraz z iPhone’ami Apple zaprezentowało kolejną, czwartą już generację smartwatcha Apple Watch. Względem poprzednika usprawniono i dodano wiele nowych funkcji. Jedną z nich było EKG, przez które Apple… niemal odwołał prezentację zegarka!

Oprócz zwiększonego względem poprzednika o 30% ekranu, największą nowością i niewątpliwie zaskoczeniem było zastosowanie technologii EKG, które pozwala na zbadanie rytmu pracy serca. Pomaga wykryć także pewne anomalie, dając użytkownikowi stosowne powiadomienie o wystąpieniu nieprawidłowości, takich jak arytmia.

Elektrokardiograf jest na tyle poważnym narzędziem, że przed zastosowaniem go w zegarku Apple musiało uzyskać specjalną zgodę od FDA (Agencji Żywności i Leków, zajmującej się także kontrolą sprzętu medycznego). Z raportów FDA wynika, iż Agencja zezwoliła na zastosowanie EKG dopiero 11 września, czyli zaledwie na dzień przed premierą Apple Watch 4!

Okazało się, iż FDA przeanalizowało tylko i wyłącznie dwie aplikacje służące do ostrzegania użytkownika przed anomaliami serca, nie podjęła się zaś analizy samego EKG jako sprzętu. Z listów pomiędzy Agencją a Apple wynika, iż firmy skupiły się głównie na dopuszczeniu do użycia aplikacji.

Ależ niewiele brakowało! Apple Watch 4 ze zgodą FDA... na dzień przed premierą

Pierwsza z nich nazywa się „Powiadomienia o nieregularnym rytmie serca*”, która ostrzega użytkownika, jeśli rytm serca przybierze oznaki wejścia w migotanie przedsionków bądź w inny rodzaj arytmii. Druga aplikacja, nazwana „Oprogramowanie elektrokardiografu służące nieprofesjonalnemu użytkowi*” ma za zadanie użyć funkcji EKG do wykrycia arytmii z zastrzeżeniem, iż na podstawie wskazań urządzenia nie można wystawić profesjonalnej diagnozy.

Poza tym FDA dodało wskazania dotyczące stosowania urządzenia:

Dane EKG pochodzące z aplikacji są przeznaczone wyłącznie do celów informacyjnych. Użytkownik nie powinien interpretować lub podejmować żadnych decyzji medycznych bez konsultacji z wykwalifikowanym personelem lekarskim. EKG nie jest przeznaczone do użytku przez osoby poniżej 22 roku życia.

Na szczęście dla Apple, list od FDA trafił do Cupertino jeszcze przed premierą, co pozwoliło zaprezentować zegarek w pełnej krasie.

Nowy Apple Watch 4 trafi do sprzedaży w USA już 21 września. Pamiętajmy jednak, iż w żadnym innym kraju poza Stanami Zjednoczonymi nie będzie możliwości skorzystania z funkcji EKG. W Polsce ograniczeń jest nawet więcej – żaden polski operator nie oferuje na razie kart eSIM, dzięki którym można korzystać z funkcji telefonu tylko przy użyciu zegarka.

* tłumaczenie własne

Źródło: Fastcompany via Phonearena

 

https://www.tabletowo.pl/2018/09/15/zaklad-ze-esim-rozprzestrzeni-sie-w-2019-roku-z-predkoscia-swiatla/