Małe rzeczy, które czynią smartfon wielkim (+konkurs)

Każdy smartfon, by funkcjonować, potrzebuje przede wszystkim procesora, RAM-u, pamięci, ekranu i systemu operacyjnego. Jednak często to nie te komponenty decydują o tym, czy potencjalny klient kupuje dany model czy nie. Przygotowałam dziś dla Was listę rzeczy, które według mnie są równie istotne. Chętnie też poznam Wasze zdanie w tym temacie, a najciekawsze odpowiedzi nagrodzę!

Reklama

Diabeł tkwi w szczegółach

Idealny smartfon nie istnieje. Ale prawda jest też taka, że dla każdego „idealny” będzie oznaczało zupełnie coś innego. Zgodzicie się chyba ze mną, że są trzy główne komponenty, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, chcąc kupić nowy sprzęt, a mianowicie: wyświetlacz, akumulator oraz aparat. Często dochodzi do tego jeszcze procesor, ilość RAM-u i pamięci wewnętrznej. To są jednak oczywistości. A o czym jeszcze warto pamiętać?

Jest co najmniej kilka pomniejszych, ale istotnych cech, na które potencjalni klienci powinni zwracać uwagę kupując smartfon.

3.5 mm jack audio

W komentarzach co rusz dajecie wyraz swego niezadowolenia z powodu kastrowania kolejnych smartfonów z 3.5 mm jacka audio. Przy okazji testów najnowszych urządzeń nie ukrywam, że mnie też to irytuje. Jasne, można sobie radzić za pomocą specjalnej przejściówki z USB C na 3.5 mm jacka, ale tą łatwo zgubić lub po prostu o niej zapomnieć. Można też podpiąć bezprzewodowe słuchawki Bluetooth, ale te lubią się rozładowywać w najmniej odpowiednim momencie. Jestem ciekawa jaki pod tym wpisem będzie rozkład sił pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami braku 3.5 mm jacka audio.

LTE B20 (800 MHz)

Tematowi LTE B20 swego czasu poświęciliśmy na Tabletowo osobny wpis. Z punktu widzenia użytkowników, istotne jest posiadanie smartfona obsługującego częstotliwość 800 MHz – wszystko przez to, że jego brak na terenach słabo zurbanizowanych może być równoznaczny z brakiem zasięgu LTE.

Sprawa jest prosta w przypadku urządzeń kupowanych w Polsce z oficjalnej dystrybucji – zdecydowana większość z nich B20 oferuje. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy ściągamy sprzęt z Chin – gros popularnych modeli nie jest dostępnych w wersjach globalnych z LTE B20. Zdecydowanie warto zatem zwracać na to baczną uwagę.

Slot kart microSD i dual SIM

Slot kart microSD bardzo często jest związany z dual SIM, czyli możliwością korzystania z dwóch kart SIM (dwóch numerów, np. prywatnego i służbowego) w jednym urządzeniu. Wszystko za sprawą tego, że w wielu smartfonach stosowane są sloty hybrydowe, co oznacza, że możemy korzystać z dwóch kart nanoSIM lub jednej nanoSIM i opcji rozszerzenia pamięci wewnętrznej, dzięki karcie microSD.

Co jeszcze jest dla mnie istotne?

Aspektów, które warto wziąć pod uwagę wybierając smartfon dla siebie, jest cała masa. Ja jednak, poza wymienionymi już wyżej, mam kilka kolejnych, bez których może nie jest mi się trudno obejść, ale umilają korzystanie z telefonu i z pewnością są przydatne.

Czytnik linii papilarnych

Nie ma dla mnie znaczenia, czy znajduje się on z przodu, czy z tyłu obudowy – bardzo szybko przystosowuję się do nowej sytuacji. Faktem jest jednak, że bardzo cenię sobie szybkość działania skanera i niezawodność – a w tym akurat królują smartfony Huawei i Honor.

Dioda powiadomień

Nie wyobrażam sobie, by mój prywatny smartfon nie oferował diody powiadomień. Bardzo często mam wyłączone dźwięki (a nawet idę o krok dalej, włączając tryb nie przeszkadzać), przez co jedyną opcją dojrzenia przeze mnie powiadomień jest migająca dioda. Wyprzedzając Wasze ewentualne pytania: pracując w domu wolę diodę niż wszelkie rozwiązania typu always on display, ale już na spotkaniach towarzyskich preferuję AoD ze względu na szybką opcję podglądu skąd pochodzi dane powiadomienie, bez konieczności podświetlania ekranu ani podnoszenia smartfona.

Port podczerwieni

Irda nie jest mi potrzeba do trollowania sprzedawców w sklepach elektronicznych (znam osoby, które to lubią robić ;)). Zdarzają się jednak przypadki, w których ów port podczerwieni po prostu się przydaje – akurat u mnie zawsze w grę wchodzi sterowanie hotelowymi telewizorami.

Wzornictwo przykuwające wzrok

Jesteście świadomi tego, że coraz więcej z nas smartfony kupuje wzrokiem? Ja też tak mam – poza parametrami technicznymi danego urządzenia, bardzo dużą wagę przykuwam do jego wizualnej warstwy. Tak, jak nie jeździłabym samochodem, który mi się nie podoba, tak nie korzystałabym prywatnie ze smartfona, który pod względem designu nie przypadł mi do gustu.

I tu aktualnie wygrywają smartfony ze szklanymi obudowami. Jasne, można ich nie lubić przez wzgląd na upodobanie do zbierania odcisków palców, przez co już po chwili użytkowania wyglądają niezbyt przyjemnie dla oka… Ale fakt ten szybko rekompensuje to, jak szklane obudowy mienią się w świetle i załamują promienie słońca.

Gwarancja realizowana na terenie kraju

Co prawda nigdy nie miałam potrzeby skorzystania z naprawy gwarancyjnej, tak gdyby jednak takowa się przydarzyła, wolałabym mieć możliwość wysłania smartfona do serwisu w Polsce. Kika dni, góra dwa tygodnie i smartfon mam z powrotem. W przypadku urządzeń sprowadzanych z Chin z realizacją gwarancji w kraju jest różnie – w wielu przypadkach kończy się to koniecznością odesłania produktu do Chin, a co za tym idzie – z rozłąką na ok. miesiąc.

Teraz kolej na Wasze opinie, czyli przyjemny konkurs z fajnymi nagrodami

Aby wziąć udział w konkursie należy pod tym wpisem zostawić rzeczowy komentarz, w którym napiszesz, czego oczekujesz od smartfona, jakie funkcje/cechy są dla Ciebie ważne oraz o czym – Twoim zdaniem – producenci zapominają w smartfonach najczęściej. W zamian za zaangażowanie pod tym postem, rozdamy Wam fajne nagrody :)

Zdaję sobie sprawę z tego, że lubicie się rozpisywać, dlatego muszę Wam to trochę ukrócić – pod uwagę w konkursie będą brane komentarze liczące maks. 1,5 tysiąca znaków (bez spacji). Pamiętajcie, że nie chodzi tu o długość komentarza, a o rzeczowość i wyrażenie konkretnej opinii.

Na Wasze komentarze czekamy do końca tego tygodnia roboczego. Po tym czasie wytypuję zwycięzców, ale czytając Wasze wypowiedzi przeanalizuję je i jakiś czas później opublikuję wpis na temat Waszych preferencji związanych ze smartfonami.

Pamiętajcie, że wzięcie udziału w konkursie oznacza akceptację regulaminu.

Powodzenia!

Aktualizacja:

Wybaczcie, opóźnienie w ogłoszeniu wyników. Nagrody wędrują do następujących użytkowników: Maciekmacku, Teges, PerfectMrsHouse, Jacek Walczak, Guillaume, ManOnFire, Mariusz Kosowski, Natalia Toś, BartekIks, Żaneta Kiliszek. Ze zwycięzcami skontaktuję się drogą mejlową.

Wszystkim dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!