Przyjdą takie czasy, że na Księżycu będzie można skorzystać z szybszego LTE niż na Ziemi | Tabletowo.pl

Przyjdą takie czasy, że na Księżycu będzie można skorzystać z szybszego LTE niż na Ziemi

Dołącz do dyskusji 0

Zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, zasięg LTE zostanie wprowadzony na powierzchnię Księżyca w przyszłym roku. To tak na wypadek, gdybyśmy chcieli obejrzeć transmisję wideo na żywo w HD, wprost ze Srebrnego Globu. Jeśli plan sieci Vodafone i Nokii rzeczywiście wypali, będzie to kamień milowy na drodze do łączności w kosmosie.

Nokia ogłosiła, że została wybrana przez Vodafone, aby współpracować przy ambitnych planach tego operatora sieci komórkowej. Finowie będą wspierać niemiecki oddział Vodafone w opracowywaniu modelu kosmicznej sieci 4G LTE. Moduły anten będą musiały być odpowiednio małe, gdyż wyniesienie czegokolwiek na Księżyc, wiąże się ze sporymi kosztami. Urządzenia, o których myśli Nokia, mają nie przekraczać wagi 1 kg.

W całym przedsięwzięciu nie będzie brać udziału NASA. Amerykańska agencja kosmiczna udzieli jedynie stanowiska startowego dla rakiety Falcon 9, z której skorzystają prywatni inwestorzy. Wśród nich znajduje się Audi i Vodafone, a całością przedsięwzięcia o jakże prostym kryptonimie Mission to the Moon, zarządza PTScientists – niemiecka firma z Berlina.

Pojazd księżycowy używany podczas misji Apollo 17

Skąd w tym projekcie Audi? Producent samochodów będzie korzystać z tej sieci LTE do połączeń księżycowych łazików z stacją bazową ALINA (Autonomous Landing and Navigation Module). Dzięki sieci 4G, łaziki będą mogły wysyłać dane i wideo w rozdzielczości HD na Ziemię podczas misji, której celem jest dotarcie do pojazdu księżycowego, używanego w 1972 roku przez uczestników programu Apollo 17.

Będzie to kolejny kosmiczny spektakl, może nawet bardziej medialny niż wyniesienie na ziemską orbitę czerwonej Tesli Elona Muska.

źródło: Nokia przez Slashgear

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona