Lollipop, Green Box i GRID, czyli masa nowości dla NVIDIA SHIELD Tablet

Gdy miesiąc temu miałem okazję testować SHIELD Tablet stwierdziłem z czystym sumieniem, iż jest to jedno z najlepszych „rozrywkowych” urządzeń z Androidem z jakimi miałem do czynienia. Okazało się jednak, że NVIDIA nie osiadła jeszcze na laurach i cały czas pracuje nad usprawnianiem swojego dzieła, czego pierwsze efekty zobaczymy już w ciągu najbliższych dni.

Najważniejszą nowością dla większości użytkowników (również tych potencjalnych) jest aktualizacja systemu operacyjnego do wersji 5.0. Zgodnie z naszą wcześniejszą zapowiedzią Lollipop trafi do użytkowników jeszcze w tym miesiącu, a konkretniej 18.11, czyli w przyszły wtorek. Oprócz szeregu zmian charakterystycznych dla nowego wcielenia Zielonego Robota tablet otrzyma również wsparcie dla wyświetlaczy 4K w trybie konsolowym oraz kabli USB-Y. Aktualizacja pociągnie za sobą także zmiany w designie aplikacji instalowanych fabrycznie w tablecie, czyli Dabbler (który zyska przy okazji nową funkcjonalność) oraz Shield HUB.

Shield

Kolejną nowością jest zaś oficjalny start usługi GRID, pozwalającej wykorzystywać moc obliczeniową chmury do grania w dość wymagające gry. Po wtorkowej aktualizacji zostanie ona zintegrowana z aplikacją Shield Hub, dzięki czemu gracze zyskają dostęp do wszystkich ulubionych gier w jednym miejscu (wersja Beta wymagała instalowania oddzielnej aplikacji). Dla polskich graczy znacznie ważniejszy jest jednak fakt, iż NVIDIA oficjalnie potwierdziła, że w grudniu uruchomione zostaną europejskie serwery, co znacznie poprawi jakość strumieniowania gier (a należy pamiętać, że już w fazie testów usługa ta działała u nas zaskakująco sprawnie). Okazało się też, że osoby które obawiały się wprowadzenia opłat po zakończeniu testów Beta mogą na razie odetchnąć z ulgą. Wszyscy posiadacze NVIDIA Shield Tablet mogą cieszyć się darmowym dostępem do stale rosnącego katalogu gier (od czasu naszej recenzji powiększył się on między innymi o Batman: Arkham City, Brutal Legend i Psychonauts) za darmo jeszcze do końca czerwca przyszłego roku, co daje im wystarczająco dużo czasu by ukończyć kilka(naście) naprawdę przyzwoitych tytułów. Niestety, jak na razie nie wiadomo dokładnie jak będą wyglądały opłaty za korzystanie z serwisu po zakończeniu wspomnianego okresu.

Shield Green Box

Ostatnią nowością zaprezentowaną dziś przez firmę NVIDIA jest cała paleta nowych gier zoptymalizowanych pod kątem współpracy z tabletem Shield. Najbardziej znaną spośród nich jest bez wątpienia Half-Life 2: Episode 1 – bezpośrednia kontynuacja gry, która stanowiła jeden z najmocniejszych „tytułów startowych” w dniu premiery Shielda. Gra dostępna będzie zarówno do nabycia w Google Play, jak i jako część pakietu Green Box, w którego skład wejdą również Portal i Half-Life 2. Zestaw ten stanowić będzie zaś prezent dla osób, które zdecydują się na nabycie tabletu w wersji 32 GB LTE. Pozostałe nowości zoptymalizowane pod kątem współpracy z Shield Tablet to: OddWorld: Stranger’s Wrath, Pure Pool, Strike Suit Zero i Turbo Dismount.

Podsumowując: jeden z najciekawszych „rozrywkowych” tabletów dostępnych obecnie na rynku już niedługo zyska kilka kolejnych zalet, i chociaż na możliwość pełnego skorzystania z niektórych z nich będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, to jednak nie da się ukryć, że wszystko to przemawia jednoznacznie na jego korzyść. Pozostaje więc jedynie mieć nadzieję, że pierwsza poważna aktualizacja w „życiorysie” Shielda nie przyniesie ze sobą żadnych niepożądanych niespodzianek.


Warning: preg_replace(): Allocation of JIT memory failed, PCRE JIT will be disabled. This is likely caused by security restrictions. Either grant PHP permission to allocate executable memory, or set pcre.jit=0 in /home/klient.dhosting.pl/tabletowo/tabletowo.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 383

Obserwuj nas