Linux Kernel 4.19 LTS już dostępny. Pojawiło się m.in. wsparcie dla serii Adreno 600 | Tabletowo.pl

Linux Kernel 4.19 LTS już dostępny. Pojawiło się m.in. wsparcie dla serii Adreno 600

Dołącz do dyskusji 0

Jeśli czekaliście na udostępnienie najnowszego jądra systemu z długoterminowym wsparciem, to właśnie się doczekaliście, bowiem Linux Kernel 4.19 jest już dostępny do pobrania. Nie jest to odsłona, która wnosi wiele do świata Linuksa, jednak myślę, że warto o niej wspomnieć. 

Linux Kernel to jeden z najważniejszych elementów każdej dystrybucji Linuksa, który je wszystkie ze sobą łączy. To właśnie w jądrze są zaszyte sterowniki do Waszych kart graficznych, monitorów i innych urządzeń. W skrócie, jest to element koordynujący wszystkie akcje i działania systemu. Właśnie została udostępniona kolejna wersja jądra, oznaczona jako 4.19.

Wprowadza ona kilka elementów. Przede wszystkim poprawiono wsparcie dla Intel Low Power Subsystem, wyświetlania obrazu poprzez port USB-C oraz dotykowych ekranów, a także ulepszono zarządzenie energią. Dodano również wsparcie dla grafik z serii Qualcomm Adreno 600 i Intel Icelake, jak również dla akcesoriów Nintendo.

Poprawiono też wiele elementów związanych z 64-bitowymi procesorami ARM, systemem plików i DRM. Dodano także podstawowe wsparcie dla standardu 802.11ax WLAN. Linux Kernel 4.19 jest LTS-em, a więc ma zapewnione wsparcie przez następne 6 lat. Jak możecie zauważyć, w wersji 4.19 nie ujrzeliśmy zbyt wielu ciekawych nowości, jednak trzeba przyznać, że są one ważne.

Najnowsze jadro można już teraz instalować i to za pomocą wielu metod. Jedną z nich (na systemach bazujących na Debianie) jest pobranie plików .deb z >tej strony< i ich instalacja za pomocą komendy sudo dpkg -i *.deb.

Polecamy również:

Wow! Ubuntu jest już z nami od 14 lat

Źródło: OMG!Ubuntu; It’s FOSS

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona