LineageOS przekracza 500000 instalacji – modowane systemy jeszcze nie umarły

CyanogenMod był swego czasu najbardziej rozpowszechnioną niestandardową wersją oprogramowania, z co najmniej 10 milionami użytkowników. Po tym, jak Cyanogen Inc. się rozpadło, dziedzictwo wypracowane przez swych poprzedników przejęli zapaleńcy z LineageOS. Oficjalna strona projektu pokazuje obecnie 515000 aktywnych instalacji, co jest sporym osiągnięciem dla tego relatywnie nowego ROMu.

Oczywiście, LineageOS to oprogramowanie, które nie powstawało od podstaw. Jego twórcy bazują mocno na osiągnięciach poprzedników z Cyanogen Mod (a czasem to nawet ci sami ludzie). Jednak widocznie zainteresowanie niestandardowymi systemami operacyjnymi jeszcze nie zanikło. Kto najczęściej korzystał z kompilacji umieszczonych na stronie LineageOS?

Statystyki mówią, że najczęściej po pliki instalacyjne sięgali właściciele OnePlus One – 40000 użytkowników. Na drugim miejscu znaleźli się użytkownicy Xiaomi Redmi Note 3. Następnie licznik pobrań nabijały osoby ze smartfonami OnePlus 3 oraz Samsung Galaxy S3 (i9300).

Skoro LineageOS jest bezpośrednią kontynuacją CyanogenMod, więc sensowny jest wniosek, że większości instalacji dokonali ci, którzy korzystali z poprzednich custom-romów. Nie dziwi więc spora liczba pobrań. Jednak nadal to i tak swego rodzaju sukces dla deweloperów  – zawsze dobrze jest, kiedy użytkownicy mają jakąś alternatywę wobec oficjalnych wersji systemów instalowanych przez producentów.

 

źródło: AndroidPolice