Korzystaliście z CyanogenMod? Ekipa z LineageOS prężnie działa – nowe wersje systemu do pobrania

W ciągu ostatnich ośmiu lat, CyanogenMod rósł w siłę, stając się najpopularniejszym z niestandardowych ROM-ów dla urządzeń z systemem Android. Swoją pozycję zawdzięcza całkiem niezłej optymalizacji i sporej ilości dodatkowych funkcji. Część ludzi pracujących niegdyś dla zamkniętego już CyanogenModa, tworzy teraz grupę LineageOS i kontynuuje dziedzictwo poprzednika.

Pod koniec 2016 roku CyanogenMod, w wyniku wewnętrznych problemów wywołanych niekorzystnymi skutkami nietrafionych decyzji finansowych, rozpadł się. Steve Kondik odszedł z firmy, a projekt niezależnego systemu CyanogenOS został zamknięty. Prace nad kolejnymi wersjami CyanogenModa zostały wstrzymane. Nie przeszkodziło to jednak garstce zapaleńców wykorzystać osiągnięcia firmy, która udostępniała swoje oprogramowanie na licenji open-source. Inicjatywa nazwana LineageOS ma się dobrze i wydaje pierwsze wersje systemu bazujące na Androidzie 7.1 Nougat.

Pierwsze buildy ROMów oparte na Androidzie 7.1 i Androidzie 6.0 są już dostępne do pobrania ze strony projektu. Fani modowania mogą zaopatrzyć się we własne wersje oprogramowania, przeznaczone na przykład dla smartfonów:

  • Nexus 5X
  • Nexus 6P
  • Moto G4
  • Moto G4 Plus
  • Xiaomi Redmi 1S

Oprócz tego nowe wersje systemu są dostępne dla paru innych urządzeń – jeśli ktoś lubi bawić się we flashowanie systemu, to warto być na bieżąco z tą stroną.

LineageOS to ambitni ludzie. Niedawno poważnie rozważali wydawnie cotygodniowych poprawek i aktualizacji zabezpieczeń. Warto dać im szansę, zwłaszcza, jeśli mamy starszy smartfon i chcielibyśmy, żeby zyskał „drugi oddech”.

Używacie LineageOS? A może Wasze smartfony działają na poprzednich wersjach CyanogenModa? Dajcie znać w komentarzach :)

 

źródło: The Next Web