Lineage OS obchodzi swoje pierwsze urodziny 22

Lineage OS obchodzi swoje pierwsze urodziny

Rok temu, wielu z nas było świadkiem śmierci legendy Androida. CyanogenMOD, bo o nim mowa, był najpopularniejszym Custom ROM-em na smartfony. Niestety, ze względu na wiele problemów, działalność tego projektu została zawieszona. Na szczęście autorzy modyfikacji wyszli z kolejnym pomysłem – Lineage OS.

12 miesięcy temu popularny Custom ROM – CyanogenMOD – został uśmiercony, jednak od razu po tym wydarzeniu autorzy tego systemu poinformowali nas o ich nowym projekcie Lineage. Lineage OS bardzo szybko zyskał na popularności oraz stał się podstawą do tworzenia inny, równie dobrych custom ROM-ów.

Z okazji roku istnienia Lineage OS, deweloperzy przedstawili ciekawe informacje dotyczące projektu. Zacznijmy od tego, że Lineage OS jest dostępny na ponad 180 przeróżnych urządzeń, w czym najpopularniejszymi są: OnePlus One, Samsung Galaxy S3, Xiaomi Redmi Note 4, Motorola Moto G 2015 i Samsung Galaxy S5. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce znajdują się aż 4 generacje popularnych budżetowców od Motoroli – Moto G.

Lineage OS obchodzi swoje pierwsze urodziny 23
Statystyki dot. Lineage OS. Na środku znajduje się liczba urządzeń, na których aktualnie jest zainstalowany ten system

Aktualnie nad projektem pracuje ponad 700 osób. Co ciekawe, 65 procent z nich to tłumacze. A gdzie Lineage OS jest najpopularniejszy? Pierwsze miejsce zajmują Indie, a zaraz za nimi są Chiny, Brazylia, Rosja i Niemcy (Polska zajmuje miejsce 13.). Lineage Team chwali się również tym, że użytkownicy ich systemu zawsze pracują na najnowszej i najlepiej zabezpieczonej wersji Androida.

A Wy, drodzy czytelnicy, korzystacie z Lineage OS? Ja osobiście nie mogę się przekonać do tego systemu i chętniej korzystam z najczystszych Custom ROM-ów opartych bezpośrednio na AOSP.

Źródło: LineageOS