Na Librem 5 – smartfona z „prawdziwym Linuksem” – powstanie Ubuntu Touch | Tabletowo.pl

Na Librem 5 – smartfona z „prawdziwym Linuksem” – powstanie Ubuntu Touch

Dołącz do dyskusji 0

Canonical – firma stojąca za wydaniem jednego z najpopularniejszych Linuksów, czyli Ubuntu – kiedyś stworzyła własny system operacyjny na smartfony, Ubuntu Touch. Niestety, zainteresowanie nowym OS-em oraz dominacja Androida na rynku sprawiła, że brytyjski gigant zakończył pracę nad tym produktem. Na szczęście, dzięki smartfonowi Librem 5, Ubuntu Touch powróci.

Ubuntu Touch to specjalna wersja Ubuntu, która została stworzona z myślą o smartfonach. Bazuje ona na Unity 8 i można było z niej korzystać na kilku sprzętach z Androidem (na przykład Nexus 5). Ba! Pojawiło się nawet kilka urządzeń z domyślnie zainstalowanym tym OS-em, na przykład BQ Aquaris E4.5 i Meizu MX4. Niestety, firma zaprzestała rozwój systemu. Co prawda Ubuntu Touch nadal jest rozwijane przez grupę UBPorts, która została nawet wsparta przez Canonical (firma podarowała im urządzenia, na których wcześniej testowano system), ale nie jest to rozwój bardzo dynamiczny. Może się to jednak zmienić i na Librem 5 ujrzymy mobilną – i jakże ładną – wersję Ubuntu.

Na Librem 5, czyli projekt smartfona, który ma pracować na „prawdziwym Linuksie” (domyślnie na PureOS z GNOME) będzie dostępne Ubuntu Touch. Purism zapewnia, że DE będzie bardzo dobrze zoptymalizowane oraz wspierane. Dla samego interfejsu jest to druga szansa na znalezienie swojego miejsca na rynku.

Ubuntu Touch

Jak widać, przyszli właściciele Librem 5 już mają zapewnione trzy różne środowiska. Na start dostaną PureOS z GNOME, natomiast spokojnie będą mogli przesiąść się na KDE Plasma Mobile lub Ubuntu Touch. Warto dodać, że egzemplarze zostaną rozesłane do nabywców dopiero w 2019 roku, a więc możliwe, że do tego momentu powstanie jeszcze kilka systemów i środowisk graficznych, przygotowanych specjalnie dla tego urządzenia.

Źródło: Engadget, Linuxiarze.pl

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona