fot. LG (USPTO) http://patft.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO2&Sect2=HITOFF&p=1&u=%2Fnetahtml%2FPTO%2Fsearch-bool.html&r=1&f=G&l=50&co1=AND&d=PTXT&s1=10,254,863&OS=10,254,863&RS=10,254,863

LG patentuje przezroczysty składany smartfon. Byłoby idealnie, gdyby nie akumulator

Firma LG otrzymała patent na ciekawe urządzenie. Koreańczycy myślą bowiem o składanym smartfonie. Nie będzie to jednak jakiś tam zwykły składany smartfon, a urządzenie przezroczyste!

Patent o numerze 10,254,863 został złożony w amerykańskim urzędzie patentowym, do tej informacji dotarła redakcja Let’s Go Digital. Mamy kolejną wizję składanych telefonów, jednakże tym razem z tą różnicą, że mają być one przezroczyste. Patent został złożony jeszcze w 2015, więc jeszcze długo przed składanymi smartfonami, które zadebiutowały na początku tego roku. Teraz obok Huawei i Samsunga do akcji włącza się LG, przynajmniej na patencie. Owszem, niby LG ma składanego V50, ale ma on poważny problem, o czym za chwilę.

Idea koncepcji zakłada, że użytkownik będzie miał do dyspozycji połowę urządzenia z regulowaną przezroczystością, a druga połowa będzie miała przezroczystą część z nieprzezroczystą sekcją w celu umieszczenia w niej baterii. No cóż, chyba wreszcie ktoś musi stworzyć nowe akumulatory, które nie tylko zapewnią dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, ale także będą przezroczyste.

Wcześniej w tym roku, LG zapowiadało, że dołączy do wyścigu o składane telefony i wkrótce je zaprezentuje. Zamiast tego dostaliśmy zaledwie namiastkę składanego urządzenia, pokazany został LG V50, który oferuje tylko doczepiany ekran. Tak więc jedynymi dużymi graczami na rynku są obecnie tylko dwie firmy, Samsung i Huawei, które rzeczywiście zaprezentowały składane smartfony z prawdziwego zdarzenia. Co więcej, nie są to prototypowe sprzęty. Ich debiut jest już blisko.

fot. LG (USPTO)

LG najpewniej posiada niezbędną technologię w celu stworzenia składanych smartfonów. LG Display, która nominalnie jest niezależną firmą, już od dłuższego czasu demonstruje rozsuwane ekrany OLED z przezroczystymi wyświetlaczami. Może więc zaskakiwać fakt, czemu firma nie implementuje tych rozwiązań w swoich smartfonach. Sądzę, że telefony LG wydają się być traktowane troszkę po macoszemu w portfolio producenta, jednak ich utrzymywanie przy życiu ma znaczenie głównie marketingowe.

Patent ten jest interesujący jeszcze z jednego powodu. Jest nim zawias, a właściwie jego implementacja. Znaczna część towarzyszących patentowi obrazów jest jemu poświęcona, czemu trudno się dziwić, gdyż jest to szalenie skomplikowany element, który trudno w tym urządzeniu zastosować. Wszystkie wielkie firmy dość ostrożnie podchodzą do tego tematu i niezbyt hojnie dzielą się informacjami na temat jego wykonania. Ma on szalone znaczenie w kwestii rozkładania i składania wyświetlacza, a przede wszystkim jego trwałości, na czym nam powinno najbardziej zależeć.

Źródło: The Verge