No pięknie: łatka bezpieczeństwa Intela powoduje częstszy restart komputerów ze starszymi procesorami | Tabletowo.pl

No pięknie: łatka bezpieczeństwa Intela powoduje częstszy restart komputerów ze starszymi procesorami

Dołącz do dyskusji 0

Intel poinformował wczoraj, że niedawno wydane poprawki, które łatają luki w układach Intel Core, mogą powodować, że komputery wyposażone w starsze procesory z rodziny Broadwell i Haswell, mogą restartować się częściej niż normalnie. Wobec tego Intel będzie musiał wydać kolejną aktualizację, która naprawi to, co zepsuła pierwsza.

W oświadczeniu na stronie Intela, Navin Shenov, odpowiedzialny za centra danych firmy, powiedział, że firma otrzymała szereg raportów dotyczących znacznie częstszego restartowania się komputerów z procesorami czwartej i piątej generacji.

„Pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu razem z tymi klientami, których ten problem dotknął najbardziej. Chcemy jak najszybciej zdiagnozować jego przyczynę i rozwiązać. Jeśli będzie to wymagało aktualizacji oprogramowania układowego firmy Intel, to będziemy ją dystrybuować za pośrednictwem dotychczasowo wykorzystywanych kanałów.”

Intel poprosił wczoraj niektórych klientów korzystających z jego serwerów w chmurze, aby wstrzymali się przed instalowaniem poprawek dotyczących luk w zabezpieczeniach, ponieważ wydane łatki mają własne błędy.

Największy na świecie producent mikroprocesorów potwierdził w zeszłym tygodniu, że powszechnie używane procesory firmy mają lukę bezpieczeństwa, która potencjalnie umożliwia hakerom wykradanie poufnych danych, takich jak hasła, kody czy przechwytywanie zapamiętanych danych.

W procesorach AMD również zauważono luki bezpieczeństwa, także żaden procesor nie jest w pełni bezpieczny. Na przykład w wypadku problemu nazwanego zbiorczo Spectre, układy AMD wykazują podatność głównie dla drugiego jego wariantu. Niebezpieczeństwo wykorzystania pierwszego z nich, zostało określone przez AMD jako „bliskie zeru”. Poprawki dla procesorów Ryzen i Epyc pojawią się jeszcze w tym tygodniu, a dla starszych układów – w kolejnych.

źródło: Tech 2 (1), (2)

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona