Latający samochód NEC po raz pierwszy uniósł się w powietrze

Naukowcy prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach mających wpłynąć na zmniejszenie ruchu komunikacyjnego. Wśród bliższych nam projektów, takich jak autonomiczne samochody i elektryczne autobusy, niektóre firmy idą o krok dalej, chcąc stworzyć pojazdy nie tylko samoobsługowe, ale także unoszące się w powietrzu. Jedną z takich firm jest japońskie NEC, które stworzyło pierwszy eksperymentalny projekt latającego samochodu.

Reklama

Firma NEC zaprezentowała film z pierwszego, testowego lotu autonomicznego pojazdu latającego

Urządzenie przypomina niewielkiego drona wyposażonego w cztery sporej wielkości śmigła umieszczone wokół środkowej kabiny. Na zaprezentowanym filmie widzimy, jak bezzałogowy pojazd unosi się w powietrzu, wykonuje kilka prostych manewrów, a następnie bezpiecznie ląduje. Wszystko nadzorują osoby wyposażone w prawdopodobnie odpowiednie kontrolery.

Najciekawsze zaczyna się od 1:15

Do testów przygotowano wydzielony plac, zabezpieczony specjalnymi rusztowaniami z siatką ochronną. Sam pojazd jest dodatkowo „przytrzymywany” czymś w rodzaju uprzęży. Wszystko w celu zabezpieczenia postronnych osób w przypadku awarii lub utraty kontroli. Świadczy to o tym, w jak początkowej fazie znajduje się pokazowy koncept i jak wiele problemów może jeszcze stwarzać.

Perspektywa samochodów unoszących się w powietrzu może okazać się zbawienna dla zatłoczonych, azjatyckich miast. Nic więc dziwnego, że w rozwój tej technologii od lat angażują się takie kraje, jak Chiny czy Japonia. Rząd japoński niedawno nawet poinformował, że chciałby, by pierwsze pojazdy latające samochody trafiły na „ulice” już do 2030 roku.

Źródło: MIT Technology Review