Lasy Państwowe też chcą mieć swoją sieć ładowarek do samochodów elektrycznych 17

Lasy Państwowe też chcą mieć swoją sieć ładowarek do samochodów elektrycznych

Ustawa o elektromobilności zakłada, że z czasem floty samochodów, jakimi dysponuje administracja państwowa, mają zostać wzbogacone o auta elektryczne. Lasy Państwowe nie mają jednak zamiaru czekać i już przymierzają się do zakupu „elektryków”, ale to nie wszystko, co ich władze mają w planach. Powstanie bowiem również sieć punktów ładowania takich pojazdów.

Zbudowanych ma zostać około 40 ładowarek w całym kraju. Jeżeli jednak, zgodnie z nazwą instytucji macie nadzieję, iż akumulator swojego „elektryka” naładujecie wtedy, kiedy sami zaczerpniecie świeżego powietrza spacerując po lesie, muszę Was zmartwić ;). Ogólnodostępne ładowarki zbudowane zostaną tam, gdzie są chyba najbardziej potrzebne, a więc w miastach.

Pojawią się one na terenach należących do „Lasów Państwowych”, a więc zapewne skorzystać z nich będzie można na parkingach niedaleko poszczególnych siedzib instytucji. Na razie nie podano żadnych szczegółów, ale jak informują przedstawiciele organizacji, ładowarki będą w stanie naładować auto do pełna w około dwie godziny.

Co zapewne również jest istotne dla kierowców aut elektrycznych, do 2020 roku korzystanie z nich ma być zupełnie darmowe. Same punkty ładowania to tylko jeden z kroków, jaki w stronę aktualnych trendów chcą wykonać władze instytucji. Planowany jest bowiem również zakup kilku samochodów elektrycznych.

Jak twierdzi Marek Cholewa, na razie w planach jest zakup 13 „elektryków”, które mają służyć pracownikom Lasów Państwowych. Ma to być program pilotażowy, który pokaże jak takie auta sprawdzają się w codziennym użytkowaniu.

Lasy Państwowe też chcą mieć swoją sieć ładowarek do samochodów elektrycznych 18
Na parkingach obok swoich marketów punkty ładowania umieszcza chociażby Lidl

Instytucja ma jednak zamiar iść dalej i w ciągu najbliższych kilku lat stać się samowystarczalną pod względem energetycznym. Sukcesywnie mają być modernizowane budynki należące do Lasów Państwowych. Będzie się to wiązało między innymi z instalacją paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

A dla zwykłych śmiertelników, którzy już poruszają się samochodami elektrycznymi lub mają zamiar się na nie przesiąść, powinna to być dobra wiadomość. Wszak, biorąc pod uwagę jak w tym momencie wygląda kwestia ich naładowania, punktów ładowania nigdy dość. Przedstawiciele Lasów Państwowych twierdzą, iż sieć powinna być gotowa do końca roku.

*Zdjęcie tytułowe pochodzi z serwisu visit.olsztyn.eu

Źródło: TVN 24 Biznes i Świat, Puls Biznesu