Kultowa planszówka w wirtualnej rzeczywistości? Poznajcie Osadników z Catanu VR

Kto jeszcze nie grał w Osadników z Catanu, niech podniesie rękę. Bardzo dużo straciliście. Planszówka ta, która swoją premierę miała w 1995 roku, jest jedną z lepszych i bardziej dopracowanych z dostępnych obecnie na rynku. Przy tym jednak jest bardzo prosta, co nadaje jej „rodzinnego” charakteru. Tak się składa, że kolejna jej wersja trafia do wirtualnej rzeczywistości.

Osadnicy z Catanu, w swojej „wirtualnej” wersji, trafili chyba na wszystkie dostępne platformy. PC? Proszę bardzo. Nintendo DS? Jak najbardziej. PlayStation, a może Xbox? Tutaj też ją znajdziecie. Ściągnąć ją możecie nawet na swoje smartfony z Androidem czy iOS, a jeśli gdzieś w Waszej szufladzie poniewiera się Nokia N-Gage – również możecie spróbować swoich sił. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę niesłabnącą popularność Osadników… Nie dziwnym jest także to, że twórcy gry postanowili wykonać kolejny krok i przenieść swoje dzieło do wirtualnej rzeczywistości.

Rozgrywka w Osadników z Catanu w wirtualnej rzeczywistości ma do złudzenia przypominać klasyczną grę. Wirtualny stół, wirtualna plansza, pionki oraz kości. Mechaniki pozostaną bez zmian, a sama gra ma otrzymać m.in. sieciowy tryb multiplayer. Partyjka Catana z kumplem z drugiego końca świata, bez wychodzenia z pokoju? Dla mnie brzmi genialnie.

Za Catan VR stoi studio Experiment 7, dla którego gry tego typu to nie pierwszyzna. Deweloper ten odpowiedzialny jest m.in. za przeniesienie do wirtualnej rzeczywistości klasycznych szachów oraz Dungeon Chess – strategicznej gry ze stworami z Dungeons & Dragons w roli głównej. Ponadto, przy produkcji Catan VR współpracowało również samo Catan Company.

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem „Osadników z Catanu” na wirtualnym stole do gry, byłem zafascynowany tym, co wirtualna rzeczywistość ma do zaoferowania. […] Gra, którą stworzyłem w swoim salonie wraz z moją rodziną 25 lat temu oraz wirtualna rzeczywistość? To niesamowite!
~ Klaus Teuber, twórca „Osadników z Catanu”

Osadnicy z Catanu VR zostaną pokazani światu już w tym roku. Platformami, na które ma być dostępna gra, są Oculus Rift oraz Samsung Gear VR.

Osadnicy z Catanu w wirtualnej rzeczywistości zapowiadają się świetnie. Tymczasem, jeśli Wy nigdy jeszcze nie graliście w klasyczną wersję, gorąco zachęcam Was do spróbowania. Jest to idealna gra dla całej rodziny oraz świetny sposób na to, aby wejść w świat planszówek dużo bardziej zaawansowanych i przemyślanych od chińczyka czy Monopoly.

Źródła: Engadget, Experiment 7