Ktoś zmienia nazwy polskich szkół w Mapach Google. Sprawdź, bo możesz chodzić do Liceum im. Tomasza Karolaka

Numery wykręcane takim gigantom branży jak Apple czy Google bywają śmieszne, ale czasem są po prostu żenujące. Grupka żartownisiów aktywnie zmienia nazwy polskich szkół w Mapach Google. Tak, jest to możliwe, i tak, I Liceum w Skarżysku „zmieniło” patrona na Tomasza Karolaka.

W różnych miejscach w Polsce nazwy szkół w Google Maps podlegają, jakby to ująć, dynamicznym zmianom. Jako że Google Maps umożliwia zgłaszanie w nazwach obiektów, ich godzinach otwarcia czy typie działalności drobnych poprawek, niektórzy postanowili wykorzystać tę funkcję niezgodnie z przeznaczeniem, nadając szkołom fikcyjne nazwy.

Reklama

W ten sposób trzy tygodnie temu, na mapie Otwocka, w miejscu Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pojawił się Zespół Szkół Walenia Wiadra. Nazwa ta została już skorygowana i przywrócono jej poprawną wersję, ale nie oznacza to, że na mapie Polski nie zaczęły się pojawiać inne, nie mniej „zabawne”.

W Skarżysku I Liceum zyskało imię Tomasza Karolaka, a patronem II Liceum został Adam Patusiewicz (kimkolwiek jest ten człowiek, od dziś może liczyć swoje dni sławy).

Starachowice też okazały się miastem, które chętnie przyjmuje nowe nazwy szkół. Jedna z podstawówek może „pochwalić się”, że ochrzczono ją imieniem youtubera Norberta „Disa” Gierczaka. W innych miastach Polski klasyfikacja szkół została zmieniona na szkoły specjalne lub nawet (w jednym wypadku) „klub dla homosekualistów”.

Proces przywracania placówkom oświaty poprawnych nazw najwyraźniej nie jest bardzo prosty, skoro tylko przy pewnej części szkół ze zmienionymi nazwami szybko pojawiły się te odpowiednie.

Funkcja pozwalająca sugerować zmiany na Mapach przez użytkowników pozwala zaoferować najbardziej kompleksowe i aktualne Mapy, jednocześnie jednak zdajemy sobie sprawę, że czasem zostaje wykorzystana do nadużyć – w takich sytuacjach staramy się jak najszybciej naprawić błędy i zapobiec pojawianiu się ich w przyszłości.
– Google Polska

Google jest świadome błędów w wyświetlaniu prawdziwych nazw niektórych polskich szkół i już pracuje nad tym aby je zlikwidować oraz nad tym, by uniknąć pojawianiu się ich w przyszłości. Proces ich usuwania nie jest upubliczniany, żeby nie ułatwiać życia kolejnym żartownisiom i spamerom.

Nieoficjalnie wiadomo, że Tomasz Karolak jest szczęśliwy z nominacji na patrona I LO w Skarżysku i już zagroził miastu wizytą swojej kapeli Pączki w tłuszczu.

 

źródło: Spotted Skarżysko, parogracz, dzięki Błażej za sygnał!
zdj. tytułowe, zmodyfikowane na licencji CC BY 3.0 by Mateusz Nasternak – Teatr IMKA