Który mobilny procesor najlepiej obsługuje SI? Ranking AnTuTu za kwiecień 2020
Procesor Qualcomm Snapdragon 855 Plus

Który mobilny procesor najlepiej obsługuje SI? Ranking AnTuTu za kwiecień 2020

AnTuTu kojarzymy, przede wszystkim, z benchmarkami pozwalającymi zweryfikować wydajność urządzeń mobilnych w zastosowaniach konwencjonalnych. Firma oferuje również benchmark, który sprawdza, jak mobilne procesory zachowują się podczas realizacji zadań z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji. Najnowszy ranking, za kwiecień 2020 roku, właśnie został opublikowany.

Sztuczna Inteligencja jest coraz bardziej istotna

O coraz to nowych rozwiązaniach i koncepcjach wykorzystujących Sztuczną Inteligencję często piszemy na łamach oiot.pl. Wykorzystują ją również aplikacje w smartfonach, pozwalające, na przykład, umeblować nasze wnętrze przy wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej czy sprawdzić, do którego dzieła sztuki jesteśmy podobni, a nawet przerobić nasze selfie w taki sposób, by wyglądało, jakby namalował je jeden ze słynnych malarzy. Nie dziwi zatem, że postanowiono sprawdzić, który mobilny SoC będzie najbardziej adekwatny do tego typu zadań.

AnTuTu sprawdzi, w jakim stopniu nasz smartfon jest gotowy na SI

Szczegółowo benchmark AnTuTu obejmujący zadania Sztucznej Inteligencji, jego zasady działania, wykorzystywane technologie opisywaliśmy w tym miejscu. Jest tam również informacja o tym, skąd pobrać najnowszą wersję tego benchmarku. Przejdźmy zatem do tego, co najistotniejsze – wyników osiągniętych przez mobilne SoC w kwietniu 2020 roku.

AnTuTu teraz także sprawdzi, jak faktycznie inteligentna jest Sztuczna Inteligencja w Twoim smartfonie

Na czele bez niespodzianki

Układem, który najlepiej radzi sobie ze Sztuczną Inteligencją, jest Qualcomm Snapdragon 865, osiągający 459 tysięcy punktów. Tuż za nim, z wynikiem 439 tysięcy punktów, uplasował się Exynos 990 produkcji Samsunga. Podium uzupełnił kolejny z modeli produkowanych przez Qualcomm – Snapdragon 765 (249 tysięcy punktów).

Który mobilny procesor najlepiej obsługuje SI? Ranking AnTuTu za kwiecień 2020
fot. via Gizmochina

Na kolejnych miejscach spotkamy inne modele z linii Snapdragon – 855 Plus i 855, a tuż za nimi układ MediaTeka – Helio P90. Największą niespodzianką in minus jest miejsce autorskiego procesora Huawei – Kirina 990. Zaledwie dziesiąta pozycja, za w teorii znacznie słabszymi Helio P90 czy Snapdragonem 730 może rozczarowywać, zwłaszcza, że producent niejednokrotnie podkreślał, że Kirin 990 świetnie sobie radzi z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Czy to oznacza, że słowa przedstawicieli Huawei były pustymi przechwałkami? A może to procedura testowa AnTuTu nie jest na tyle dobra, by dokładnie odzwierciedlić możliwości poszczególnych układów? Na tę chwilę jednoznacznej odpowiedzi brak dlatego wypada uzbroić się w cierpliwość i sprawdzić, co przyniosą kolejne odsłony rankingu.

Źródło: Gizmochina