fot. Pixabay

Przez krótki czas na Księżycu było życie. Słowo klucz to „było”

Księżyc kojarzy nam się z wieloma rzeczami. Ot, łatwy obiekt do obserwacji dla amatorów astronomów, jedyny naturalny satelita Ziemi czy miejsce, gdzie po drugiej wojnie światowej uciekli naziści. W niedalekiej przyszłości do tego grona może dołączyć też krótki epizod związany z obecnością kiełkujących tam roślin, które dotarły na naszego satelitę z chińską sondą.

Misja z Państwa Środka pod wieloma względami była przełomowa. Był to wielki comeback ludzkości na Księżyc po dziesięcioleciach nieobecności. Po drugie, to właśnie Chińczycy jako pierwsi posadzili swoją sondę po słynnej ciemnej stronie Księżyca, której nigdy nie mamy okazji obserwować z naszej planety. Niejako w tle pojawił się także dość ciekawy eksperyment. Oto bowiem, na pokładzie sondy Cheng 4 znalazły się sadzonki kilku roślin z Ziemi.

Pośród roślin można było odnaleźć m.in. ziemniaki, fasolę oraz bawełnę. Naukowcy mieli nadzieję, że w tych dość nietypowych warunkach uda się pobudzić do życia wszystkie z tych organizmów. Niestety, na wysokości zadania stanęła tylko bawełna, którą – w specjalnie utworzonej biosferze – udało się utrzymać życiu przez 212 godzin. Można więc z dość dużą stanowczością stwierdzić, że na naszym satelicie przez ten czas rozwijało się życie.

rosnąca bawełna w biosferze na Księżycu /fot za: NDTV.com

Tym, co wykończyło rozwijające się sadzonki bawełny, była temperatura. Trudno się dziwić, bowiem ta mogła spaść do nawet -170 stopni Celsjusza. Pracownicy Uniwersytetu Chongqing, którzy nadzorowali eksperyment stwierdzili, że zgodnie z ich przewidywaniami, po wyłączeniu systemów podtrzymujących biosferę, organizmy przejdą w stan zamrożenia.

Po zakończeniu nocy księżycowej, która trwa około dwóch ziemskich tygodni, sonda zacznie powoli aktywować kolejne systemy. Z oczywistych względów dla roślin będzie już za późno, jednak ten eksperyment może w przyszłości zostać nieco bardziej rozwinięty. Nie jest tajemnicą, że Chińczycy planują kolejne misje bezzałogowe, a w dalszej perspektywie czasowej chcą założyć na Księżycu stację badawczą, która będzie wykorzystywała dobrodziejstwa druku 3D.

źródło: NDTV.com

zdjęcie główne: Pixabay