Krótki poradnik: Zwolnienie pamięci poprzez usunięcie pozostałości po aktualizacjach na tabletach z Windows 8.1 20

Krótki poradnik: Zwolnienie pamięci poprzez usunięcie pozostałości po aktualizacjach na tabletach z Windows 8.1

Jeśli jesteś posiadaczem tabletu z pełnym Windowsem 8.1, to zapewne wiesz, że pamięci dostępnej dla użytkownika jest bardzo daleko do deklarowanej przez producenta na pudełku i w specyfikacji. W najgorszej sytuacji są posiadacze tabletów wersji z 32 GB wbudowanej pamięci, ponieważ po zainstalowaniu aktualizacji systemu i najpotrzebniejszych programów, jak pakiet Office, do ich dyspozycji pozostaje około 6-7 GB wolnej pamięci.

Trzeba jednak wiedzieć, że pobranie każdej aktualizacji systemu w pamięci tabletu pozostają zbędne pliki. Na szczęście jest metoda, by pliki te w prosty i bezpieczny sposób usunąć. Możemy dzięki temu odzyskać nawet 1 GB wolnego miejsca.

Pierwszym krokiem jest przejście do właściwości dysku, na którym zainstalowany jest system. Robimy to poprzez przytrzymanie palca nad ikoną dysku, co jest równoznaczne z kliknięciem prawym przyciskiem myszy.

Zrzut ekranu (5)

W właściwościach naszego dysku wybieramy „Oczyszczanie dysku”, po czym dajemy tabletowi chwilę na oszacowanie pamięci możliwej do zwolnienia.

Zrzut ekranu (6)

Gdy pojawią nam się opcje oczyszczania dysku klikamy „Oczyść pliki systemowe”, po czym ponownie musimy chwilę odczekać.

Zrzut ekranu (7)

Po pojawieniu się kolejnego menu wybieramy opcję „Windows Update – oczyszczanie”. To są właśnie pozostałości po aktualizacjach. W moim przypadku jest to tylko 110 MB, jednak jeśli nigdy wcześniej tego działania nie przeprowadzaliśmy, wartość będzie znacznie większa. Rozpoczynamy oczyszczanie poprzez kliknięcie w OK.

Należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces ten może zająć około 15-20 minut.

Powyższą czynność możemy oczywiście wykonać także na laptopach i komputerach stacjonarnych działających pod kontrolą Windows 8.1.