Google zamyka kolejny projekt – tym razem padło na Cloud Print

Jeśli korzystaliście z Google Cloud Print, nie nacieszycie się długo tą usługą. Google planuje zamknąć projekt 1 stycznia 2021 roku. Został więc tylko lekko ponad rok.

31 grudnia 2020 roku zniknie usługa Google Cloud Print. Projekt, który powstał w 2010 roku i od tamtej pory nieustannie pozostawał na etapie beta testów, odejdzie w zapomnienie ze wszystkich urządzeń i systemów operacyjnych. Jaki jest powód tej decyzji? Tego niestety nie wiemy.

Reklama

Cloud Print jest usługą pozwalającą na zdalne drukowanie z poziomu przeglądarki. Za pomocą tego narzędzia (jeszcze) można łączyć się z wybranymi drukarkami i korzystać z nich w każdym momencie. Czy to PC, czy smartfon – zawsze był Google Cloud Print, który istniał również w wersji aplikacji na Androida dostępnej w Sklepie Play.

Obecna sytuacja oznacza również dość spory problem dla użytkowników chromebooków, gdzie nie ma tak łatwych rozwiązań dotyczących korzystania z drukarek, jak np. w przypadku urządzeń z systemami z rodziny Windows. Na stronie supportu Google pojawił się jednak post informujący, w jaki sposób przenieść się z Cloud Print na drukowanie natywne (CUPS – Common UNIX Printing System), które dostępne jest od 2017 roku. Google wspomina również o druku USB. Mimo wszystko, wielu użytkowników ChromeOS korzystało z rozwiązań dostarczanych przez omawianą usługę drukowania w chmurze. Czas na wymuszone zmiany. Sytuacja jest jednocześnie niewygodna dla osób, które przy wyborze drukarki kierowały się wsparciem dla Cloud Print.

Gigant z Mountain View odsyła użytkowników do posta na swoim blogu, gdzie dokładnie opisane są usprawnienia w zarządzaniu drukowaniem natywnym.

Wiadomość e-mail wysłany do administratorów G-Suite | Źródło: Reddit

W tej sytuacji warto wspomnieć o tym, że istnieje strona internetowa o nazwie Killed By Google autorstwa Cody’ego Ogden’a, gdzie znajdują się wszelkie uśmiercone przez Google projekty. Na chwilę obecną jest to: 16 produktów z hardware’u, 18 aplikacji i 157 usług. Łącznie Google ma na koncie 191 projektów. Niektóre są w trakcie zamykania, inne od wielu lat już znajdują się pod ziemią.

Korzystaliście z Google Cloud Print? Czy uważacie tę usługę za zbędną?

Źródło: Reddit; Forbes; Google;