komputer Huawei z procesorem Kunpeng 920
Komputer z autorskim procesorem Huawei Kunpeng 920 (źródło: YouTube)

A to ci niespodzianka: na rynku pojawił się pierwszy komputer z procesorem Huawei

Huawei słynie ze swoich laptopów z rodziny MateBook – wiele modeli dostępnych jest również w Polsce i cieszą się one dużą popularnością oraz uznaniem wśród użytkowników. Zupełnie nieoczekiwanie na rodzimym rynku tego producenta pojawił się pierwszy komputer z autorskim procesorem Huawei Kunpeng 920.

Reklama

Huawei w dużej części przypadków z wyprzedzeniem zapowiada premierę nowych urządzeń, szczególnie jeśli mają one strategiczne znaczenie. Tutaj żadnej oficjalnej prezentacji nie było – o wprowadzeniu na rynek pierwszego PeCeta z procesorem tej marki dowiedzieliśmy się… przypadkiem.

Oto pierwszy komputer z procesorem Huawei Kunpeng 920

Wprowadzenie na rynek tego urządzenia jest dla nas zaskoczeniem nie tylko z uwagi na fakt, że odbyło się to zupełnie „po cichu”, ale też dlatego, że zastosowano w nim autorski procesor Huawei Kunpeng 920, w dodatku oparty na architekturze ARM.

Składa się on z ośmiu rdzeni o maksymalnej częstotliwości taktowania 2,6 GHz i obsługuje osiem wątków. Do jego produkcji wykorzystywany jest 7-nm proces litograficzny. Procesor umieszczony jest na płycie głównej Huawei D920S10.

komputer Huawei z procesorem Kunpeng 920
Komputer z procesorem Huawei Kunpeng 920 (źródło: YouTube)

Ponadto komputer ten wyposażony jest w 16 GB RAM i dysk SATA o pojemności 256 GB oraz zasilacz o mocy 200 W. Za przetwarzanie grafiki w tym PeCecie odpowiada natomiast karta Yeston Radeon RX550.

YouTuberka, która opublikowała film przedstawiający komputer z procesorem Huawei (wideo załączone poniżej), podała informację, że zapłaciła za cały zestaw 7500 juanów, co jest równowartością ponad 4100 złotych.

komputer Huawei z procesorem Kunpeng 920
Komputer z procesorem Huawei Kunpeng 920 (źródło: YouTube)

Wydawałoby się, że za takie pieniądze można oczekiwać wydajnego PeCeta, jednak efekty jego pracy są dalekie od oczekiwanych. Komputer ukończył renderowanie testowe na platformie Blender BMW w raczej dość przeciętnym czasie 11 minut i 47 sekund. Ponadto sprzęt miewa problemy z odtwarzaniem lokalnego wideo z powodu niskiej wydajności kodowania.

Co więcej, jak informuje serwis Tom’s Hardware, YouTuberka musiała na własną rękę dokupić (za 800 juanów; ~470 zł) dostęp do sklepu z aplikacjami dla fabrycznie zainstalowanego na tym komputerze Unity Operating System (jak podaje Wikipedia, jest to chińska dystrybucja Linuxa opracowana przez UnionTech w oparciu o Deepin na zlecenie Chińskiej Republiki Ludowej).

Jego oferta jest jednak znacząco ograniczona, a na dodatek – żeby mało było już problemów – zainstalowany system nie obsługuje 32-bitowych programów.

komputer Huawei z procesorem Kunpeng 920
Komputer z procesorem Huawei Kunpeng 920 (źródło: YouTube)

Trudno więc powiedzieć, do kogo skierowany jest komputer z autorskimi podzespołami od Huawei, ale przez jego ograniczenia prawdopodobnie nie zainteresuje się nim wielu klientów, szczególnie że cena nie należy do najniższych, a PeCet nada się praktycznie tylko do pracy biurowej.

My traktujemy ten sprzęt jedynie jako ciekawostkę, ale jednocześnie jesteśmy ciekawi, czy na rynku pojawi się więcej podobnych komputerów. Jeśli tak, prawdopodobnie znów dowiemy się o tym przypadkiem, skoro sam Huawei nie zamierza się tym chwalić, mimo że w pierwszaku sięgnięto po jego podzespoły.