Kolejne fałszywe wersje aplikacji i gier pojawiają się w Google Play - Tabletowo.pl

Kolejne fałszywe wersje aplikacji i gier pojawiają się w Google Play

Tabletowo.pl Kolejne fałszywe wersje aplikacji i gier pojawiają się w Google Play Bezpieczeństwo Nowości

Kilka razy miała już miejsce sytuacja, gdy do Google Play dostawały się złośliwe aplikacje czy podróbki gier, mające na celu narażenie użytkownika na utratę danych czy koszty. Gigant z Mountain View próbował temu zaradzić, wdrażając mechanizmy zabezpieczające. Wygląda jednak na to że na niewiele się to zdało. Graham Cluley z Naked Security opublikował listę aplikacji, które nie są faktycznie tymi które udają.

Do Sklepu po raz kolejny trafiły podróbki gier, wśród których znaleźć możemy takie tytuły jak: Plants vs Zombies, Asphalt, The SIMS, Doodle Jumper czy GTA. Programy nie mają jako takiego niebezpiecznego działania dla naszych tabletów (jak np. wirusy), jednak zaprojektowane są by wykradać dane oraz generować dochody dla twórców poprzez płatne usługi GSM. Fałszywe gry mogą również zmienić stronę główną przeglądarki, dodawać skróty na pulpit czy też wyświetlać natrętne reklamy. Aby uruchomić program, użytkownik musi zaakceptować specjalny regulamin, w którym małym drukiem jest napisane chociażby o kolekcjonowaniu danych. Mało uważne osoby łatwo mogą stać się celem ataku, akceptując naprędce warunki użytkowania.

Same gry to w większości zwykle platformówki typu puzzle czy tetris. Ich screeny w Sklepie zostały odpowiednio spreparowane by przedstawiały prawdziwe wersje gier.

Przed instalacją programów warto zawsze upewnić się, że aplikacja jest sprawdzona i posiada dużą liczbę pozytywnych opinii. Mądrym posunięciem jest również sprawdzenie pozwoleń aplikacji. Tych kilka kroków na pewno uchroni nas od niepotrzebnych problemów w przyszłości.

Źródło

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona