Kilkuletni tablet zaczyna Cię denerwować? Oto kilka prostych porad, które korzystnie wpłyną na jego działanie

O tabletach wypowiedziałem się już jakiś czas temu w tym artykule. Moje zdanie na ten temat się nie zmieniło. Jeśli jednak powiedziałem, że kilkuletni tablet w zupełności wystarczy, to teraz muszę pokazać Wam, jak tego dokonałem. Dzisiaj za zadanie wezmę sobie sprawienie, aby sprzęt działał znacznie lepiej. Oto kilka moich porad.

Prezentowane tutaj porady są przeze mnie sprawdzone i korzystam z tego na co dzień. Wierzę, że rozwiązań i polepszeń sprzętu z Androidem jest znacznie więcej, jednak wolałem się skupić na tych najlepszych i najłatwiejszych. Niektóre z opisanych działań wymagają podstawowej wiedzy nt. modowania sprzętu z Androidem. Poniższy artykuł został napisany na bazie urządzenia Asus Nexus 7 2013.

System operacyjny

Wiele zależy tutaj od systemu operacyjnego. Warto porzucić oryginalny soft na rzecz Custom ROM-ów. O ile masz nieco popularniejszy sprzęt, to nie musisz się martwić, bowiem na pewno się coś dla Ciebie znajdzie. Jeśli natomiast na Twój sprzęt nie zostały przygotowane żadne alternatywne systemy, to od razu możesz przejść do Korzystanie z urządzenia.

Odblokowanie bootloadera

Tutaj nie ma co się rozpisywać. Każdy tablet to kompletnie inna bajka. Proces modowania danego sprzętu najczęściej zależy od producenta i przeróżnych narzędzi. Najlepiej posiłkować się poradnikami dostępnymi w internecie. Wystarczy w Google wpisać model urządzenia + unlock bootloader (np. Nexus 7 2013 unlock bootloader).

Wybór Custom ROM-u

Największa baza Custom ROM-ów oczywiście znajduje się na Forum XDA Developers. Wystarczy w Google wpisać nazwę swojego tabletu + xda (np. Nexus 7 2013 xda). Tym sposobem wchodzimy do ogromnej próżni, w której musimy znaleźć coś dla siebie.

Wybór odpowiedniego systemu to w rzeczywistości ciągle testowanie i sprawdzanie najlepszego dla siebie OS-a. Warto jednak znać kilka dobrych zasad:

  1. Nie wybieraj możliwie najnowszego systemu – warto czasem zainstalować Androida o jeden numerek starszego, jednocześnie zyskując lepszą optymalizację. Sam uważam, że w tym momencie lepiej niekiedy wybrać Androida Nougat niż Oreo.
  2. Czytaj opinie i komentarze – na forum XDA każdemu systemowi towarzyszy mnóstwo komentarzy i opinii. Warto się z nimi zapoznać, bowiem w nich często znajdziemy porównania z innymi ROM-ami, jak również poznamy dobre i złe strony danego OS-a.
  3. Nie wybieraj systemu z ogromną liczbą funkcji. Czasami warto wybrać system w najczystszej postaci, który jest pozbawiony wielu dodatków i modów. Często systemy „zapchane” funkcjami działają gorzej, o czym sam się wiele razy przekonałem.
  4. Do edycji testowych – wersji Alpha i Beta – podchodź z dystansem, ale ich nie przekreślaj – często potrafią zaskoczyć dobrą optymalizacją i działaniem.
Na forum XDA do Nexusa 7 można znaleźć wiele ciekawych systemów

Korzystanie z urządzenia

Przed procesem konfiguracji świeżo zainstalowanego systemu warto określić co dokładnie na tablecie będziemy robić i do czego go wykorzystywać. To pozwoli nam ograniczyć liczbę zainstalowanych aplikacji do minimum. Dla przykładu, ja na tablecie w ogóle nie przeglądam Social Media, a więc nie potrzebuję programów takich jak Instagram, Facebook czy Twitter. Za to chętnie oglądam filmy i seriale, a więc przyda mi się Netflix, MX Player i NapiDroid. Pamiętajcie również, że niektóre rzeczy można robić za pośrednictwem przeglądarki internetowej, na przykład korzystać z Twittera.

Moja lista aplikacji. Jak widać, pozycji jest naprawdę niewiele

Warto też się zastanowić nad tym, jakie aplikacje wybieramy. Czasami zamiast instalować oryginalną, ciężką apkę, lepiej wybrać jakiś lżejszy odpowiednik, na przykład Messenger – Messenger Lite lub Google Chrome – Rocket Browser. Niektóre programy pozwalają na złączenie wielu usług. Zamiast pobierać osobno klienta każdej chmury, można zainstalować eksplorator plików, który pozwala na przeglądanie danych z przeróżnych chmur.

Istnieje też wiele tzw. wspomagaczy. Decydując się na Custom ROM, zapewne również będziesz miał dostęp root. To pozwoli na skorzystanie z pewnych usług, na przykład Greenify. Aplikacja ta pozwala na zamrożenie innych aplikacji tak, aby nie działały one w tle. Kiedy się to przyda? Na przykład potrzebujesz jakiegoś programu, ale nie chcesz, aby on zbędnie synchronizował się w tle – może to być klient poczty czy komunikator internetowy.

Namawiam do eksperymentowania. Nie ma złotego środka, który sprawi, że stary sprzęt nagle zacznie działać idealnie. Należy testować różne Custom ROM-y, aplikacje i inne rozwiązania. Po pewnym czasie zapewne każdy z Was będzie w stanie określić, co pozytywnie wpływa na działanie, a co negatywnie.

W praktyce

Dzięki wyżej opisanym działaniom, które ani nie są specjalnie odkrywcze, ani również nie są jakieś trudne do zrobienia, mój tablet naprawdę dobrze działa. Nie narzekam, aby zwalniał czy denerwował kiepską pracą. Nie mam też większych zastrzeżeń do baterii, która pomimo już pięciu lat „na karku”, nadal zapewnia kilka(naście) godzin rozrywki.

Aktualnie Nexus służy mi do konsumowania treści, a dokładniej mam tutaj na myśli oglądanie seriali i filmów, a także czytanie e-booków. Jest on również świetnym systemem multimedialnym, ale więcej dowiecie się z tego wpisu. Rzadko natomiast przeglądam na nim strony internetowe, rozmawiam poprzez komunikatory czy gram w gry.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

https://www.tabletowo.pl/2018/05/24/automate-test-recenzja-opinia-co-to-jak-dziala-jak-ustawic/

*Muszę Was również ostrzec przed tym, że nie jest możliwe sprawienie, aby stary sprzęt magicznie zaczął chodzić jak nowy. To jest po prostu niewykonalne. Opisane wyżej kilka porad ma jedynie usprawnić działanie urządzenia.